Окупанти двічі обстріляли Дніпропетровщину: ситуація в регіоні станом на вечір

Завершується чотириста сорок п’ята доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Безпекова ситуація на Дніпропетровщині станом на 19:30.
Про це повідомляє редакція 056. 
Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук повідомив, що вдень ворог знову завдав ударів по Нікопольському району. Окупанти двічі обстріляли Марганецьку громаду.
Внаслідок другого обстрілу постраждали двоє мирних мешканців. 
Чоловік та жінка 1985 р.н. госпіталізовані до лікарні. Їм надали усю необхідну допомогу. За словами лікарів, стан постраждалих стабільних. Поранення мали не важкий характер. 

Також через ворожі атаки було пошкоджено 7 приватних житлових будинків, 1 господарча споруда, 2 паркани, 1 легковий автомобіль, 2 лінії електропередачі.
В інших громадах області день пройшов спокійно.
Микола Лукашук побажав всім тихої ночі: “Переможемо”,. 
Джерело: 056.ua

Читати далі

Які продукти харчування в Україні почали дешевшати

За 2022 рік більшість продуктів харчування в магазинах подорожчала, але деякі позиції втратили в ціні.
Редакція розкаже, які продукти стали дешевше. 
За даними Державної служби статистики (Держстат), середні ціни на продукти харчування у квітні 2023 року порівняно з березнем зросли на 0,3%. Продуктова інфляція різко сповільнилася, а на окремі товари ціни знизилися.
За даними статистичного відомства, серед продуктів найбільше подорожчали м’ясо та м’ясопродукти — на 3,3%.
Риба та рибопродукти подорожчали на 0,5%, хліб на 0,3%, овочі на 0,3%, макаронні вироби на 0,2%.
Ціни на хліб та хлібопродукти та олію не змінилися.
Водночас яйця подешевшали на 8,7%, олія на 1,6%, фрукти на 0,4%, молоко на 0,8%, цукор на 0,3%, сир та м’який сир на 0,1%.
Джерело: 056.ua

Читати далі

“Євробачення-2023”: чому Україна знову може вважатися переможцем конкурсу

В Ліверпулі відгримів грандіозний фінал Євробачення-2023. Велика Британія проводить конкурс від імені України через повномасштабне російське вторгнення. 13 травня на гранд-фіналі весь світ дізнався ім'я переможниці, нею стала Loreen. Проте гурт TVORCHI, який представляв Україну на конкурсі, теж в лідерах. 
Яке місце зайняла Україна на Євробаченні-2023 та чому перемога Швеції частково є українською.
Завдяки Лорін у 2024 році “Євробачення” пройде у Швеції. Ця перемога є символічною для неї і її країни. Цього року виповниться 50 років, як шведський квартет ABBA посів на конкурсі перше місце із піснею “Waterloo”. Та перемога стала не лише першою для Швеції на “Євробаченні”, а й започаткувала карколомну кар'єру ABBA. Очевидно, що цей ювілей гідно відсвяткуватимуть у Стокгольмі чи Гетеборгу.
Лорін зі Швеції, яка здобула переконливу перемогу на “Євробаченні” ще до початку міжнародного пісенного конкурсу, що завершився в ніч на 14 травня, була фавориткою рейтингу букмекерів. У Ліверпулі Лорін лише зміцнила свої позиції. Вокальні дані, бездоганне аранжування пісні “Tattoo”. Жюрі високо оцінило, що композиція геніальна у своїй простоті, але складну в реалізації ідею постановки номера. Це допомогло Лорін із значним відривом від інших виконавців виграти це голосування.
Що не так з піснею переможниці?
Однак відразу після оголошення результатів в мережі розгорівся скандал. Користувачі відзначають, що сингл Tattoo – плагіат пісні української співачки Міки Ньютон “В плену”.
Фолловери не розуміють, як більшість країн віддали 12 балів Швеції, яка вкрала мотив іншої пісні. Також вони помітили, що Loreen сплагіатила і пісню своїх шведських колег – групи ABBA. Пісня Tattoo нагадала їм трек The Winner Takes It All.
Зазначимо, що композитором пісні “В плену” Міки Ньютон є український композитор, музичний продюсер проєкту “Голос країни” Руслан Квінта. 
Автором слів пісні “В плену” є В. Куровський. Саме цією піснею Міка  Ньютон зарекомендувала себе як неймовірна співачкв. Для Міки ще Руслан Квінта написав ї найкращі пісні (“Белые лошади”, “Выше чем любовь”, “Лунопарк”, “Теплая река”, “Ангел”). Деякі пісні стали саундтреками серіалів: “Кадети”, “Я лечу”, художній фільм “Життя зненацька”. Трек “Ангел” приніс 4-те місце України на “Євробаченні”.
Як відреагувала Міка Ньютон
Користувачі мережі написали написали українській співачці про те, що представниця Швеції сплагіатила її пісню. Однак реакція знаменитості була дуже лаконічною.
“Я бачу ваші повідомлення. Але я не хочу коментувати Євробачення”, – написала Ньютон в інста-сторіз.
Яке місце зайняла Україна
Гурт TVORCHI теж запалили на сцені Євробачення і змогли прорватися до шестірки лідерів. Вважаємо, що це неймовірний результат. Враховуючи ще той факт, що у переможниці плагіат української пісні, то ми знову можемо вважати, що перемогла Україна. Хоча ми всі чекаємо на іншу перемогу. 

Нагадаємо, що у фіналі конкурсу український гурт з Тернополя виконав пісню “Heart of Steel” про сталеве серце. Цей трек натхненний подіями на “Азовсталі” й народився навесні 2022 року.
На сцені Євробачення TVORCHI показали оновлений номер – він став більш динамічним, ніж на Нацвідборі. Це гармонійне і водночас ефектне поєднання візуальних деталей із хореографією. Зал був у захваті від номеру України.
Проте артисти виглядали засмученими. Адже за 10 хвилин до виходу на сцену прочитали новини, що Росія бомбила їх місто Тернопіль. Тож, у соцмережах вони закликали світ дивитися на ситуацію в Україні.
Джерело: 056.ua

Читати далі

В Україні відзначають День матері: традиції святкування в Європі та світі

В Україні та в більшості країн планети свято День матері святкується у другу неділю травня. Цьогоріч це свято припало на 14 травня.
Редакція розкаже традиції святкування в Європі та світі. 
Офіційна історія свята розпочинається у далекому 1914 році у США. З того часу в Америці відзначають День матері як державне свято.
Зануримося трохи в історію
У 1907 році, аби вшанувати власну матір, яка померла, необхідність цього свята довела державним структурам активістка Анна Джарвіс. Вона відчувала за собою провину, бо недостатньо виражала свою любов до матері. У 1910 році її зусилля закінчились успіхом, бо у штаті Вірджинія вперше офіційно відсвяткували День матері. Через 4 роки президент США Вудро Вільсон запровадив офіційне святкування Дня матері у другу неділю травня по всій Америці.
Насправді матерів вшановують із сивої давнини. Наприклад, у Стародавній Греції святкували День вшанування матері усіх богів – Реї. А от у Стародавньому Римі вшановували богиню Кібелу, заступницю матерів. У них свято тривало 3 дні у березні.
У Британії, починаючи з XVII століття, відзначали цілий тиждень матерів. Він тривав упродовж четвертої неділі весняного посту. Але подарунки дарували тільки в один якийсь день у цей період. До речі, відтоді традиційно мамам британці дарують тортик із 12 марципанами зверху.
Японці намагалися ввести подібне свято ще у 1931 році. Тоді вони пов'язали День матері із Днем народження імператриці. Але довше одного року традиція не протрималась. Нині в Японії, як у більшості країн світу, дарують матерям квіти у другу неділю травня.
У Мексиці на День матері у церквах на католицьких месах обов'язково співають особливу пісню: “Las mañanitas”. Після чого влаштовують святкові обіди.
В Австралії на офіційному рівні не святкують День матері. Але люди все одно вшановують своїх матерів, дарують їм квіточки і маленькі подарунки.
В Австрії у другу неділю травня в усіх ресторанах з'являється особливе меню для мам.
У Туреччині День матері святкують кожну п'ятницю, оскільки коли жінка виходить заміж, то п'ятниця стає тим днем, коли вона може відвідати свою родину.
У Польщі ж День матері вперше відзначили у Кракові в 1923 році. У довоєнній Польщі за його організацію відповідав Польський Червоний Хрест. Раніше не було встановленої щорічної дати, наприклад, неділя 13 травня 1934 року, неділя 7 травня 1939 року тощо. Нині у сусідні Польщі Dzien Matki традиційно відзначають наприкінці весни, в конкретну дату, – 26 травня.
В Україні офіційно День матері святкують від 1999 року. Але ще за часів Київської Русі та козаків воно відзначалося як релігійне – місяць Пречистої Діви Марії. На початку XX століття (1928 рік) українська діаспора у Канаді почала вітати матерів. А на наступний рік така ініціатива докотилась і до західної України. Пізніше, за сприяння “Союзу українок” з Канади це свято поширилося по всій території Західної України.
День матері в деяких країнах відзначається у першу неділю травня. 
Зокрема у День матері у Литві, Угорщині, Румунії, Португалії, Іспанії та Мозамбіку усі діти, незалежно від віку, вітають своїх дорогих мам із їхнім «професійним» святом, дарують їм подарунки. Зазвичай президент країни виголошує цього дня вітальну промову, а ще цього дня проводяться церемонії нагородження матерів-героїнь.
У католицьких церквах деяких країн, наприклад Литви, у День матері відбуваються урочисті богослужіння. Загалом у Литві День матері святкується весело та урочисто.
Джерело: 056.ua

Читати далі

За прикметами дня судили, якими будуть літо і врожай: яке сьогодні свято та що заборонено роботи

Щороку у другу неділю травня в Україні відзначають День матері. У 2023 році це свято припадає на 14 травня. 
Редакція розкаже про це свята та про традиції 14 травня. 
Святкування Дня матері проходить протягом року у різні дати у більшості країн світу. Традиційно діти вітають своїх мам квітами, листівками та теплими словами.
Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня. 
Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині “Союзу українок” з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.
У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття вони боролися за відновлення свята в Україні.  
Старання “Союзу українок”, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали свідомо: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
Церковне свято
Православне свято сьогодні, 14 травня – день пам'яті святого пророка Єремії
14 травня вшановують пам'ять одного з чотирьох великих пророків Старого Завіту – святого Єремію.
Він народився в VI столітті до Різдва Христового, біля Єрусалиму. Батько Єремії був священиком, тому хлопчик вирішив піти по його стопах. У 15 років Єремія мав видіння – Господь попросив його відректися від мирського життя і зробив пророком. Єремія пророкував 23 роки. За відступ від віри він передбачив падіння Єрусалиму, війни і рабство. 
Єремію називають пророком, який плаче: він заради Бога відмовився завести сім'ю і пережив особисту драму. Його пророцтва збулися: цар Навуходоносор увійшов до Єрусалиму і зруйнував його, а населення взяв у полон. Єремії дозволили піти, і він залишився на руїнах міста.
Коли іудеї, які залишилися, вирішили втекти до Єгипту, то взяли з собою і пророка. Там Єремія своєю молитвою умертвляв крокодилів, тому пророка шанували. Але потім він передбачив напад вавилонського царя і знищення іудеїв, тому Єремію вбили. Пророцтво здійснилося того ж року.
Православні віруючі відзначають церковне свято 14 травня на честь великого старозавітного пророка Єремія. Святий Єремій здавна вважається покровителем поля і городу, тому цей день наші предки присвячували посівним роботам. Вірили, що посіяне сьогодні насіння і висаджена розсада дадуть багатий урожай.
Щоб фрукти і овочі в цьому році точно вродили, наші предки 14 травня ходили з ранку до церкви, де молилися пророку Єремії. Вважалося, що сильна молитва для гарного врожаю підвищить шанси городника зібрати багато плодів влітку.
Після ранкового молебню йшли на поле і кланялися на три сторони світу (крім півночі), а потім приступали до посівів. Чоловіки сіяли жито, а жінки – горох і овес.
Народне свято 14 травня називають Єремій Запрягальник або Запашник.
Прикмети дня
За прикметами дня судили, якими будуть літо і врожай:

з ранку на небі немає хмар – літо буде спекотним;
якщо день ясний – урожай буде хороший;
увечері роса – завтра буде безхмарний день;
погана погода в цей день – буде сувора зима.

Сьогодні спостерігали за мурахами – якщо вони були неспокійними, то червень буде дощовим.
14 травня заборонено:

злитися і тужити;
байдикувати – чекають невдачі;
позичати гроші та хліб – цілий рік будеш без хліба;
ловити, купувати, готувати та їсти рибу.

Сьогодні не можна розповідати сни, особливо погані – можуть здійснитися.
Що сьогодні можна робити
Святого Єремію просять про допомогу в польових і городніх роботах. У цей день радять садити і сіяти – вважається, що все посаджене дасть хороший урожай. Якщо городу немає, то в цей день потрібно зробити генеральне прибирання в домі.
На 14 травня пекли булочки-“жайворонки” і готували польову кашу.
Джерело: 056.ua

Читати далі

Залізничники завершили роботи на Хмельниччині: які рейси ще прямують зміненим маршрутом

14 травня залізничники завершили роботи з відновлення ушкодженої внаслідок вчорашнього обстрілу колії на Хмельниччині. Наразі в Укрзалізниці очікують на дозвіл відновлення руху, передає редакція. 
Тим часом сьогодні зміненим маршрутом прямують поїзди №86 Львів – Запоріжжя, №706 Перемишль – Київ та №715 Київ – Перемишль. 
Для доставки пасажирів з/до дільниці Вінниця — Хмельницький — Тернопіль, як і вчора, ми організували шатловий рух електропоїздами Хмельницький — Вінниця — Козятин 1, а також Чорне Озеро — Тернопіль — Красне. 
Автобусні шатли від Хмельницького центрального вокзалу до станції Чорне Озеро курсували всю ніч і продовжать безкоштовно підвозити пасажирів до моменту відновлення повноцінного руху дільницею.    
Поїзди чекатимуть на пересадку з шатлів, як-от поїзд №716 Перемишль — Київ по станції Козятин-1 щойно дочекався 123 пасажирів з Вінниці і відправився о 09:51 з контрольованою затримкою 01:35 год.
Станом на 10:00, із затримкою на понад годину від стандартного графіка курсують 13 поїздів Укрзалізниці з 66.

№749/750 Будапешт — Київ +7:54 (триває ремонт інфраструктури в Угорщині)
№11/12 Одеса — Львів +1:55 
№35/36 Перемишль — Одеса +1:30 
№37/38 Ужгород — Одеса +1:30 
№715/716 Перемишль — Київ +1:37 
№57/58 Київ — Ворохта +5:01 
№41/42 Трускавець — Дніпро +3:58 
№59/60 Київ — Чоп +5:24 
№119/120 Запоріжжя-1 — Львів +1:00 
№11/12 Львів — Одеса +2:09 
№119/120 Львів — Запоріжжя-1 +2:02 
№25/26 Одеса — Рахів +1:42 
№81/82 Київ — Ужгород +1:09
Джерело: 056.ua

Читати далі

Війська рф атакували українців дронами та ракетами: головне за ніч по регіонах

Триває чотириста сорок п’ята доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Минулої доби, російська федерація завдала чергового масованого удару по території України, застосувавши іранські ударні БпЛА “Shahed-136/131”.
За уточненою інформацією 18 із 23 було знищено нашими захисниками. Внаслідок влучань, вибуховими хвилями пошкоджено близько 50 багатоповерхівок, приватних будинків, культурних та медичних закладів.
Є більш як 30 поранених серед цивільних осіб.
Загалом протягом минулої доби противник завдав 4 ракетних удари, зокрема по містах Тернопіль та Миколаїв, внаслідок чого є поранені серед цивільних громадян, пошкоджено багатоповерховий будинок та інша цивільна інфраструктура. Крім того, ворог завдав 79 авіаційних ударів та здійснив 99 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Зокрема, внаслідок обстрілу Костянтинівки Донецької області, є загиблі та поранені цивільні особи. Серед них є діти. Зруйновано приватний будинок, пошкоджено 4 багатоповерхівки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Тернопільщина
Ввечері внаслідок атаки росіян відбулося влучання у складські приміщення, що спричинило пожежу. Травмовано дві людини (опіки та осколкові поранення). На ранок під час повітряної тривоги в області було чутно вибухи. Подробиці читайте за посиланням.
Запорізька область
За добу на 18 населених пунктів Запорізької області припало 95 ударів ворожого озброєння: 86 артобстрілів, 2 авіаційні, 4 з РСЗВ, 3 атаки БПЛА. Під час масованої атаки по прифронтовому Гуляйполю постраждав 64-річний чоловік. Його евакуйовано для лікування в обласний центр.
Дніпропетровщина
Вдень ворог накрив вогнем важкої артилерії Нікополь. Постраждав 57-річний місцевий мешканець, він у важкому стані госпіталізований до реанімації. Вночi росiяни обстрiляли Покровську громаду Нiкопольського району. Пошкодженi об'єкт iнфраструктури та транспортне пiдприємство.
Харківщина
Вночі росіяни завдали ракетний удар, попередньо ЗРК С-300, по Новобаварському району Харкова. Пошкоджено залізничні колії, багатоквартирний 2-поверховий житловий будинок, гуртожиток. Без постраждалих. У смт Золочів Богодухівського району 2 ракети влучили в землю між житловими будинками. У будинках вибито вікна, знищено 2 гаражі. Люди не постраждали. Внаслідок обстрілів с. Хатнє Куп'янського району пошкоджено щонайменше 4 приватні житлові будинки, сталася пожежа. Осколкове поранення отримала та була госпіталізована 43-річна жінка. Внаслідок обстрілу с. Огірцеве Чугуївського району пошкоджено житловий будинок, 61-річний чоловік отримав осколкові поранення та був госпіталізований.
Луганщина
У районах Білогорівки та Кремінної вчора ворог здійснював артилерійські обстріли. По Білогорівці ворог завдав авіаудару. Обстріляні Стельмахівка, Макіївка та Білогорівка. За добу противник здійснив 108 обстрілів (456 снарядів).
Донеччина
Минулої доби окупанти обстріляли 12 населених пунктів. Пошкоджено 61 житловий будинок (з них 19 – багатоквартирних), лінія тепломережі, 2 ринки, службовий автомобіль, школа, кафе, 2 бокси ВнП (Авдіївка), будівля заводу «Конті», склад ДП «КДХЗ», аптека, 2 магазини, 5 цивільних автомобілів, музей, 2 електромережі, АЗС, 2 газопроводи, приміщення автовокзалу. На Донеччині за добу: 7 загиблих, 16 поранених. 
Миколаївщина
Вдень внаслідок ворожого обстрілу м. Очаків відбулося займання житлового будинку, яке оперативно ліквідували, пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури. Постраждалих немає. Також вчора ворог завдавав ударів з РСЗВ по акваторії Очаківської громади. Минулося без постраждалих.
Херсонщина
За добу здійснено 90 обстрілів (434 снаряди), з них по м. Херсон противник здійснив 2 обстріли (15 снарядів). Окупанти вкотре завдали авіаційного удару по місту Берислав, внаслідок чого в місті зникло електропостачання. Пошкоджень зазнала територія та будівлі Херсонгаз ВАТ Бериславська філія. Потерпілі відсутні. Також вчора ворог обстріляв с.Червоний Маяк. В результаті обстрілу пошкоджено будівлю ліцею. Всього через російську агресію шестеро людей дістали поранення.
Джерело: 056.ua

Читати далі

Війська рф атакували Дніпропетровщину з важкої артилерії: ситуація в регіоні станом на ранок

Розпочалася чотириста сорок п’ята доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Ситуація на Дніпропетровщині станом на ранок.
Про це повідомляє редакція 056.
Начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак повідомив, що вночi росiяни обстрiляли Покровську громаду Нiкопольського району. Туди прилетiло з десяток снарядiв з важкої артилерiї.
Пошкодженi об'єкт iнфраструктури та транспортне пiдприємство.
Люди цiлi. Це головне.
“Всім тихого дня. Тримаймося!”, – підсумував Сергій Лисак. 
Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук також повідомив про безпекову ситуацію в регіоні станом на 7:45.
Терористи продовжують чинити злочини проти мирних громадян. Вночі окупанти завдали по Україні чергового ракетного удару. 
На Дніпропетровщині завдяки Силам оборони все добре. Втім без артилерійських обстрілів не минулося. 
На Нікопольщині тамтешню Покровську громаду окупанти атакували з важкої артилерії. 
Під удар потрапило транспортне підприємство та обʼєкт інфраструктури. Наразі наслідки обстрілу уточнюються, люди не постраждали. 
В інших районах області ніч минула тихо. 
Микола Лукашук побажав мирної неділі. 
Джерело: 056.ua

Читати далі