Останнім часом спостерігається підвищена цитованість сумнозвісного терориста і. гіркіна українськими соцмережами та ЗМІ. Вітчизняні медіаресурси жваво розганяють його знущальне «привітання» зі Всесвітнім днем щура адміністрації президента рф, вимогу посадити «воєнного злочинця» є. пригожина за «ганебний» провал у боях за Бахмут, твердження про військову поразку росії та визволення Криму. А фраза «вова, заткнися і мовчи» перетворилася на мем українських і опозиційних російських соцмереж. Ба більше, гіркін разом із донецьким колаборантом губарєвим, пропагандистом калашніковим та іншими створив такий собі «клуб розлючених патріотів», який декларує готовність захопити владу в кремлі. Отже, у свідомості аудиторії формується образ безстрашного опозиціонера кремлівській владі та особисто путіну, а його попередня репутація в Україні як терориста й одного із головних виконавців «російської весни» на Донбасі, який вбивав та знущався з жителів Слов’янська, відходить у тінь.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували чи варто асоціювати гіркіна з ворогами путінського режиму.
ігор гіркін-стрєлков (громадянин рф, 1970 р.н., прізвище «стрєлков» отримав у зв’язку з позивним «стрілок») 2014 року брав активну участь у сепаратистському русі на Донбасі, був причетний до анексії Криму та військових злочинів на окупованій частині Донецької і Луганської областей. Під його командуванням російські бойовики захоплювали міста Донеччини та вбивали там українців, які чинили опір окупації. 17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги серед інших визнав гіркіна винним у збитті літака рейсу МН17. На певний час гіркін зник із публічного поля, але з 24 лютого 2022 року знову з’явився в ролі військового блогера з критикою керівництва міноборони рф, ПВК «вагнер» та особисто путіна.
Що насправді стоїть за антипутінською риторикою гіркіна і чи варто зараховувати його до противників кремлівського режиму та «союзників» України?
Особливості біографії гіркіна та лояльність москви до його висловлювань дають підстави стверджувати, що «проєкт гіркін-стрєлков» санкціонований на найвищому рівні і перебуває під опікою російської фсб.
По-перше, гіркін – колишній співробітник спецслужби, зокрема управління боротьби з міжнародним тероризмом 2-ї служби фсб росії (в/ч 36391). Як неодноразово заявляв про себе путін, колишніх спецслужбовців не буває, тому безперечно, що гіркін продовжує перебувати під наглядом керівництва спецслужб, зокрема о. бортнікова (директор фсб рф) та н. патрушева (колишній директор фсб, наразі секретар рб рф). І не дивно, що гіркін став одним із тих воєнкорів, які у вересні минулого року були запрошені до кремля на церемонію офіційного оголошення путіним анексії українських територій.
По-друге, незважаючи на критику кремля в публічному просторі, особливо під час війни, пропагандистські засоби масової інформації гіркіна ігнорують, його ніхто не затримує та не засуджує. На тлі, коли маленьку дівчинку за абсолютно нейтральний малюнок «за мир» відправляють у концтабір для дітей, а її тата саджають у в’язницю на 2 роки, це виглядає красномовно.
По-третє, критика кремля стрєлковим-гіркіним лише на перший погляд працює на крах путінської системи. Насправді ж «невдоволення» гіркіна викликає не сам факт військової агресії проти України, а те, наскільки бездарно вона здійснюється. До того ж, створений ним «клуб розлючених патріотів» загрожує захопити владу в кремлі, якщо путін оголосить про програш у війні.
Тому, кремлівський блогерський «проєкт гіркін-стрєлков» є інформаційно-психологічною спецоперацією російських спецслужб, спрямованою на досягнення певних цілей.
Зокрема, просування гіркіна у середовищі блогерів має на меті підтримання «градуса напруження» в середовищі російських ультрапатріотів і прихильників війни до «победного конца».
А так званий клуб розлючених патріотів – це відпрацювання кремлівського сценарію створення центру акумулювання критиків російської влади під наглядом фсб. «Ловля на живця» дозволяє виділити з їх числа ультрапатріотів та «лібералів» (не мають суттєвого впливу) і тих, хто дійсно хоче політичних змін у росії (у разі необхідності таких можна швидко ізолювати). Створення подібної структури дозволяє путіну, з одного боку, продемонструвати потенційним виборцям «демократичні» принципи, а з іншого – поширювати через підконтрольного «опозиціонера» вигідні кремлю наративи.
Отож, поширення висловлювань гіркіна в українському інформаційному полі спотворює реальність і дає спрощене уявлення щодо військової спроможності рф.
Просування в українському інформаційному просторі риторики російських посіпак на зразок гіркіна дозволяє маніпулювати свідомістю та відволікати суспільство від реального стану справ. Тому, цитувати гіркіна треба дуже обережно і з розумінням того, що насправді стоїть за його висловлюваннями.
Джерело: 056.ua