Останнім часом Європа активно думає, як забезпечити безпеку України. Спочатку йшлося про відправку тисяч солдатів, але зараз, здається, від цієї ідеї відступають. Чому? Бо є купа перешкод – політичних, логістичних, та ще й Росія з США можуть сказати своє "ні".
Про це розповіли європейські чиновники, а подробиці з’явилися в матеріалі Reuters.
У четвер, 27 березня 2025 року, Франція прийматиме саміт із 30 лідерами та делегаціями з усього світу. Париж разом із Лондоном уже давно намагаються щось вигадати, щоб допомогти Україні. Ця зустріч – частина роботи так званої "коаліції охочих", де країни хочуть знайти реальні рішення. Але, як кажуть дипломати, відправка військ – це вже не той сценарій, на який усі ставлять.
— Ми відходимо від ідеї наземних сил і шукаємо щось більш практичне, — поділився один із європейських дипломатів. — Раніше, коли Україна була в сильнішій позиції, війська здавалися хорошим варіантом. Але зараз, із ситуацією на фронті та новою адміністрацією в США, це не виглядає привабливо.
Що потрібно Україні
Київ давно повторює: без міцних гарантій безпеки від Заходу миру не буде. І це зрозуміло – Росія розпочала повномасштабне вторгнення у 2022-му, і ніхто не хоче повторення. Французький президент Еммануель Макрон і британський прем’єр Кір Стармер навіть їздили до Вашингтона, щоб вибити підтримку для плану з тисячами солдатів. Але поки що Штати мовчать, а Москва взагалі заявила, що ніяких військ НАТО на українській землі не потерпить.
США: від захоплення до скептицизму
Цікаво, що спочатку Дональд Трамп хвалив ідею Лондона і Парижа, казав, що Росія піде на це. Але потім тон змінився. Його посланник Стив Віткофф у подкасті Такера Карлсона назвав ці плани "показухою". Тож тепер усе виглядає так, ніби Америка не дуже горить бажанням підтримувати європейські ініціативи.
Про що говоритимуть у Парижі
На саміті в Парижі фокус буде не на солдатах, а на інших варіантах. Наприклад, як підсилити Україну зброєю, щоб вона могла стримувати нові атаки. Чи як стежити за перемир’ям – скажімо, над морем чи енергетичними об’єктами. Ці теми вже обговорювали на зустрічі в Саудівській Аравії під проводом США.
— Безпека – це як шведський стіл: купа варіантів, але що вибереш, залежить від того, наскільки серйозним буде перемир’я, — пожартував один із європейських чиновників. — Я, якщо чесно, не дуже вірю в швидкий успіх.
А що замість військ
Хоча великі армії на українську землю поки не планують, окремі країни все ж можуть відправити своїх спеців – для тренувань чи іншої допомоги. Плани на майбутнє теж не відкидають: у документі для самміту згадують можливі сили безпеки, якщо буде мир і підтримка США. А британський прем’єр Стармер уже натякнув, що зараз головне – захист неба, морів і кордонів України.
— Ми працюємо в турборежимі, бо не знаємо, чи буде угода. Але якщо буде, треба реагувати миттєво, — сказав він нещодавно.
Чому Європа вагається
Деякі країни взагалі не хочуть ризикувати без чітких обіцянок від Штатів чи мандата від ООН. Їх лякають витрати, брак людей і техніки, а головне – перспектива війни з Росією. Екс-командувач американських сил у Європі Бен Ходжес додав:
— Спочатку треба зрозуміти, для чого ці війська. Без цього планувати їхню чисельність чи можливості – марна справа.
Але навіть без військ Європа не сидить склавши руки. Військові чиновники кажуть: ці розмови вже створюють рух уперед і доводять, що континент може діяти.
— Це не тільки про танки чи літаки на кордоні з Україною, — пояснив один із них. — Це довга гра, яка тягнеться роками.
Альтернативи на столі
Якщо великі сили не поїдуть в Україну, Європа може стати резервом для менших груп, які працюватимуть там за мирною угодою – можливо, під егідою ООН. Заступник генсека ООН Жан-П’єр Лакруа назвав такі ідеї "дуже теоретичними", але визнав, що про це все частіше запитують. Ще один варіант – посилити війська в сусідніх країнах, як-от Румунія, через уже наявні сили НАТО в Східній Європі.
Джерело: 5692.com.ua