Згідно із нормами чинного законодавства, в Україні під час дії воєнного стану всім військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон. Проте є певні виключення, про які розповіли Факти ICTV.
Правила перетину кордону під час воєнного стану
Як повідомила адвокат та юрист Ario Law Firm Надія Грищенко, особливі умови та правила перетину кордону для військовозобовʼязаних чоловіків прописані в законодавстві. Зокрема це стосується чоловіків, які:
здійснюють супровід за кордон осіб з інвалідністю;
здійснюють супровід за кордон своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи;
є опікунами осіб з інвалідністю.
Правилами перетинання державного кордону громадянами України визначений повний перелік осіб, кого дозволено супроводжувати та в якому статусі.
Є також певні особливості самостійного перетину кордону чоловіками віком від 18 до 60 років без осіб з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду та інших осіб, визначених Правилами. Це можливо на підставі довідки про перебування вищезазначених категорій осіб на консульському обліку в іноземній державі.
Окрім такої довідки, чоловік, що виїжджає за межі країни, має надати пакет документів, які потрібні у разі здійснення супроводу зазначених осіб.
Важливо те, що такі чоловіки зобов’язані повернутися в Україну не пізніше терміну повернення осіб, яких вони супроводжували. Тобто повернутися вони мають разом.
Кому з військовозобов'язаних чоловіків дозволений перетин кордону
Перетинати державний кордон під час дії воєнного стану можуть:
особи з інвалідністю;
чоловіки, які мають дружину з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи;
чоловіки, які мають одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи;
батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю віком;
батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
чоловіки, які потребують постійного догляду;
опікуни осіб з інвалідністю, що визнані недієздатними через суд.
Також право перетинання держаного кордону мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, – зазначила Надія Грищенко.
За її словами, перелік таких осіб закріплений в ч.1 ст.23 закону "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" та є доволі об’ємним. Тому адвокат назвала лише частину категорій:
чоловіки, на утриманні яких перебувають 3 і більше неповнолітніх дітей;
чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років;
чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
чоловіки, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, а також батьками своїми чи дружини, які потребують постійного догляду, що підтверджено висновком МСЕК або ЛКК.
Для виїзду за кордон у кожному випадку передбачено індивідуальний пакет документів, що підтверджують приналежність чоловіка до певної категорії.
Джерело: 5692.com.ua