Минуло вже кілька років після запровадження медичної реформи, а серед українців досі поширюється чимало недійсної інформації. У НСЗУ звернулись до пацієнтів, щоб розвінчати популярні міфи щодо медичних послуг. Відповідний допис фахівці виклали у Facebook.
Які міфи про сімейного лікаря є найбільш популярними
За словами фахівців, існує кілька міфів стосовно медичної допомоги у сімейного лікаря. Наприклад, багато хто вважає, що при переїзді в іншу місцевість через війну не можна буде звернутись до сімейного лікаря без укладання декларації.
Крім того, багато непорозумінь існує довкола рецептів на "Доступні ліки". Зокрема, побутує думка, що для отримання рецепту не потрібне звернення до вузьких спеціалістів. Також існують міфи щодо психологічної допомоги та декларацій із лікарями-ФОПами.
Наголошуємо: вся ця інформація не є вірною. Тепер офіційно, – зазначили у НСЗУ і розповіли про ключові моменти щодо послуг сімейного лікаря.
Не потрібно заново переукладати декларацію у разі переїзду через війну
Фахівці звертають увагу, що під час воєнних дій правила надання первинної медичної допомоги були змінені. Тепер потрапити до лікаря може кожен українець, незалежно від місця перебування і місця оформлення декларації.
Тому люди, які переїхали в інші регіони через війну, можуть звернутися у будь-який центр первинної медичної допомоги і отримати там необхідні медичні послуги. Пацієнти не мають переукладати декларацію, щоб звернутись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, – пояснили у службі.
Для отримання рецепту на певні ліки потрібно звернутись до вузького спеціаліста
Сімейний лікар може одразу призначити і виписати рецепт на "Доступні ліки" тільки в окремих випадках для пацієнтів з такими патологіями:
серцево-судинні захворювання;
цукровий діабет II типу;
бронхіальна астма;
хронічне обструктивне захворювання легень.
При інших захворюваннях чи станах спочатку потрібно звернутись до лікаря-спеціаліста. При потребі імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор, – заявили в НСЗУ.
Психологічна допомога надається тільки в закладах, які уклали договір з НСЗУ
Для отримання безоплатної психологічної допомоги потрібно звернутись до закладів, які уклали з НСЗУ договір за пакетом "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". У таких закладах працюють сімейні лікарі, що мають необхідну підготовку.
Декларація із лікарем-ФОПом дає право на обслуговування в будь-якій лікарні
При оформленні декларації з лікарем-ФОП пацієнт може звертатись до лікарів у будь-якій комунальній лікарні. Основні умови при цьому:
наявність електронного направлення;
заклад має працювати за контрактом з НСЗУ і надавати необхідні медичні послуги.
Джерело: 5692.com.ua