З 1 червня через зростання тарифу українцям доведеться платити за електроенергію майже вдвічі більше. Проте продовжує діяти нічний тариф, який нижчий за звичайний. Тому вже зараз варто замислитися над можливістю підключення нічного тарифу і почати заощаджувати.
Як змінився тариф на електроенергію
Нова вартість кіловат-години для населення після підвищення становить 2,64 гривні.
До підвищення діяла схема тарифікації, що залежала від обсягів споживання:
1,44 гривень за кВт-год – при споживанні менше 250 кВт-год на місяць;
1,68 гривень за кВт-год – при споживанні понад 250 кВт-год на місяць.
Починаючи з червня диференціація цін залежно від обсягу більше не діє.
Розмір нічного тарифу
Як запевнив при оголошенні подорожчання електроенергії міністр енергетики Герман Галущенко, нічний тариф залишається. Він діє з 23:00 до 07:00 та оплачується за ставкою вдвічі нижчою, а саме 1,32 грн/кВт-год.
Як дозволяє заощадити застосування нічного тарифу, можна розглянути на прикладі. Якщо сім'я споживає 400 кВт-год електроенергії на місяць, то сума в платіжці буде з 1 червня приблизно 1050 гривень. При перенесенні половини цього обсягу на нічний час та за наявності двозонного лічильника потрібно буде сплатити близько 790 гривень. Тобто економія складає 260 гривень на місяць.
Для того, щоб заощаджувати, потрібно включати у нічний час найбільш енерговитратні прилади: обігрівачі, бойлери, пральні та посудомийні машинки тощо. Для зручності можна використовувати функцію відкладеного старту, яка є на сучасній техніці. Також можна встановити "розумні розетки", які дозволяють автоматично вмикати та вимикати прилади у потрібний час.
Що потрібно для підключення нічного тарифу
Насамперед треба встановити спеціальний двозонний лічильник. Його можна придбати самостійно або у оператора мереж під час замовлення послуги заміни лічильника.
Вартість такого лічильника становить близько 1500-3000 гривень. За умови активного користування електроприладами покупка й заміна приладу окупається в середньому за рік.
Також необхідно укласти двотарифний договір із постачальником електроенергії. Для цього слід:
подати заяву до обленерго або його структурного підрозділу на встановлення двозонного лічильника (знадобиться паспорт, ІПН та договір з постачальником);
одержати новий договір та рахунок;
оплатити послугу заміни лічильника;
віднести лічильник для параметризації (програмування) та отримати відповідний акт за кілька днів.
Представник постачальника має замінити лічильник протягом 14 днів.
Чи вигідний тризонний лічильник
Існує також тризонний тариф, який передбачає такі ставки:
з 23:00 до 07:00 – застосовується коефіцієнт 0,4;
з 08:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00 – коефіцієнт 1,5;
з 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00 та з 22:00 до 23:00 – коефіцієнт 1.
Виходить, що за 5 пікових годин доведеться заплатити вже за ставкою 3,96 гривень за кВт-год, а не 2,64 гривень. Тому для побутових споживачів ця система не дуже вигідна, адже у такий період часу люди зазвичай перебувають вдома і активно користуються електроприладами.
Джерело: 5692.com.ua