Постачальники електроенергії планують передавати українському бюро кредитних історій дані про борги клієнтів.
Що це означає для боржників
Українське бюро кредитних історій незабаром почне отримувати дані клієнтів компанії "Київські енергетичні послуги" (YASNO), у яких є борги.
Як пояснили в компанії, станом на 1 травня 2023 року побутові споживачі накопичили заборгованість понад один місяць за спожиту електроенергію в розмірі понад 1,7 млрд грн. І щоб мотивувати клієнтів відповідальніше ставитися до оплати, YASNO періодично передаватиме інформацію про заборгованість побутових клієнтів до бюро.
Як борг за електроенергію вплине на кредитну історію і що з цим робити
За словами адвоката ЮК RIYAKO&PARTNERS Миколи Максимова, закон України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" прямо не передбачає такої функції для постачальників електроенергії (тепла, води), як внесення до кредитної історії даних про заборгованість клієнтів. Однак заборони на це теж немає, а отже, підсумовує адвокат, кредитна історія може містити дані і про борги за електричну енергію.
На що може вплинути інформація про заборгованість за платежами в кредитній історії клієнта. Експерти повідомили, що такі клієнти навряд чи зможуть отримати кредит.
"Думаю, вплив буде досить серйозним. Особливо для тих людей, хто не має кредитної історії. Поки що кредитори ставляться до таких позичальників з обережністю. Водночас, розуміння, що позичальник ретельно дотримується дисципліни з оплати комунальних послуг, може дуже багато про нього розповісти. І, навпаки, накопичений великий комунальний борг, найімовірніше, виключить можливість отримання кредиту", – упевнений директор департаменту ризиків, член правління Юнекс Банку Юрій Мельничук.
Однак, на думку експерта, ймовірно, невелика сума боргу навряд чи на що-небудь вплине. Але якщо клієнт накопичив заборгованість вище за 20 тис. грн., то банк вважатиме, що видавати йому кредит – дуже ризиковано.
"Наявність будь-якої негативної інформації в кредитній історії клієнта, зокрема, про заборгованість за комунальними платежами, вплине на прийняття рішення про надання позики", – вважає Ольга Соколова, директор департаменту роздрібних ризиків Райффайзен Банку.
Як повідомив директор Департаменту з контролю за кредитними ризиками роздрібного бізнесу ОТП Банку Сергій Ілюченко, на рішення банку впливатиме не тільки сума боргу за електроенергію, а й термін, протягом якого клієнт накопичив такий борг. І банки можуть ретельно вивчати кредитні заявки від клієнтів, які мають борг за електроенергію понад 3 місяці в сумі понад 1000 грн.
Директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв теж вважає, що банк дивитиметься і на суму заборгованості, і на час, за який накопичилася заборгованість.
Для ухвалення рішення психологічний фактор також важливий: припустимо, людина з певних причин втратила житло, а комунальні служби продовжували нараховувати суми до сплати, створивши боргову колізію. Водночас кожен банк сам для себе встановлює параметри, так би мовити, "критичної заборгованості". Якщо потенційний позичальник понад 6 місяців не платить за рахунками, то такому громадянину, найімовірніше, буде відмовлено в позиці, – каже Дмитро Замотаєв.
Джерело: Фокус
Джерело: 5692.com.ua