Спадкування за новими правилами: до нотаріуса краще поспішити

Як нові правила вплинуть на процес спадкування і що варто знати українцям, яким родичі заповіли майно.
Спадкування за законом і за заповітом
Спадкування — це перехід прав і обовʼязків від спадкодавця до спадкоємця. В ході цього процесу майно може відходити як за законом, так і за заповітом.
За заповітом успадкувати майно можна, якщо спадкодавець за життя, перебуваючи у здоровому глузді та добрій памʼяті, скориставшись послугами уповноваженої особи, склав заповіт на тих людей, кому б він хотів залишити певне, належне йому майно та права.
За відсутності заповіту спадкоємці мають право успадкувати права й обовʼязки у рамках закону. Законодавством визначено пʼять черг спадкування за законом. Якщо спадкоємців певної черги немає, право спадкування переходить до спадкоємців наступної черги.
Хто належить до кожної з 5 черг спадкування
До першої черги належать діти, чоловік чи дружина, батьки. Кожен із цих спадкоємців має право на рівну частку в майні спадкодавця, все ділиться порівну між зазначеними особами. Друга черга — рідні брати й сестри, баба та дід. Третя — дядько й тітка спадкодавця.
Спадкоємцями четвертої черги є особи, які проживали разом зі спадкодавцем протягом останніх пʼяти років та спільно провадили господарство. Найчастіше це люди, які не встигли оформити свої стосунки юридично і перебували у цивільному шлюбі. До п’ятої черги спадкування за законом належали утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, а також інші родичі до шостого ступеня споріднення.
Які терміни спадкування ввели на початку війни
З початком повномасштабної війни, в лютому 2022 року, український уряд вніс зміни до строків прийняття спадщини. Від дня смерті спадкодавця строк подачі заяви на відкриття спадкової справи збільшили від 6 до 10 місяців. Згідно з постановою Кабміну №164 від 28.02.2022, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видавалося спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини, тобто через десять місяців.
Таким чином шестимісячний термін, виділений на прийняття спадщини, збільшили на чотири місяці. Протягом цього часу потрібно було звернутися до нотаріуса з відповідною заявою.
Як змінилися терміни прийняття спадщини від травня 2023 року
Відповідно до постанови № 469 від 9 травня 2023 року, схваленої Кабінетом міністрів, строки прийняття спадщини вкотре зазнали змін. Тепер, як до війни, на вирішення всіх питань, пов'язаних зі спадщиною, дається не десять, а шість місяців.
Джерело: 5692.com.ua

Ще новини

Leave a Comment