Новина про створення урядом Фонду розвитку України, призначеного для залучення приватного і державного капіталу з усього світу на великі бізнес-проєкти за допомогою фінансового гіганта з Волл-Стріт, широко розійшлася у ЗМІ.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували чи зможе BlackRock покращити інвестиційний клімат в Україні.
Нагадаємо, 5 травня Міністерство економіки України підписало договір із BlackRock Financial Market Advisory під надання послуг із супроводу фонду. Церемонію укладання угоди відвідав Президент України В. Зеленський. Він зауважив, що це «потужний сигнал для покращення інвестиційного клімату» та найбільший за часи незалежності «кейс інвестиційного характеру». Водночас керуючий директор, глобальний керівник групи фінансових та стратегічних інвесторів (FSIG) BlackRock та FMA Ч. Хатамі назвав підписання договору «історичним моментом». Для прозорості й успішності реалізації проєкту, Україна крім BlackRock залучає найкращі фінансові та консалтингові організації у світі – JP Morgan та McKinsey.
BlackRock – одна з найбільших за розміром активів інвестиційних компаній світу зі штаб-квартирою в Нью-Йорку. На кінець 2022 року компанія управляла активами, що оцінювалися у 8,59 трлн доларів. Водночас за підсумками 2022 року чистий прибуток компанії зменшився на 12%, а обсяг активів під управлінням зменшився на 14%. Укладенню договору з BlackRock передувало підписання в листопаді 2022 року меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством економіки та BlackRock, яким погодили розробку спеціальної платформи для залучення приватного капіталу на відновлення України та мобілізації вкладень у ключові сектори нашої економіки.
Чи справді співпраця з BlackRock забезпечить великі інвестиції в Україну?
На старті процесу однозначно відповісти неможливо, але враховуючи попередній досвід роботи BlackRock та особливості домовленості з Україною, певні прогнози можна дати вже зараз.
По-перше, у підписаних документах поки що йдеться не про інвестиції, а лише про консультативну допомогу українському уряду з боку підрозділу компанії – Financial Market Advisory (FMA), який надає підтримку фінансовим і державним установам у питаннях консалтингу, аналітики, ринків капіталу та стратегічних консультаційних послуг. Однак консультації від такого світового гіганта на першому етапі, з одного боку, дозволять налаштувати організаційний процес з управління фондом, зокрема із залученням професіоналів з України, а з іншого – стануть додатковим мотивуючим фактором для потенційних інвесторів вкладатися в Україну.
По-друге, як вважає співробітник Глобального інституту сталого розвитку, учасник Ph.D-програми з економіки Університету Міссурі (Канзас-Сіті) О. Вальчишен, користь для України від співпраці з BlackRock буде, якщо компанія виявиться здатною швидко залучити інвестиції, спрямовані на створення та залучення засобів виробництва і технологій, які Україна не може створити самостійно. Варто зазначити, що BlackRock спеціалізується на т.зв. портфельному інвестуванні, тобто купівлі цінних паперів, щоб заробити на зростанні їхньої вартості або дивідендах (чи відсотках). Тож компанія, як правило, не входить в операційне управління конкретними бізнесами та безпосередньо не створює нові потужності.
Тому цілком логічно прогнозувати, що серед інвесторів, яких допоможе залучити BlackRock FMA, будуть здебільшого портфельні інвестори на чолі з самою BlackRock. А враховуючи поточну модель інвестиційного бізнесу BlackRock, існує ризик того, що компанія спрямує свою діяльність в Україні на пошук та купівлю об’єктів нерухомості за низькими цінами з подальшим перепродажем (особливо на тлі пропозицій розблокувати велику приватизацію державних об’єктів). Такий підхід панував у нашій країні останні 30 років і не привів до реального економічного зростання.
Отже, на тлі певних ризиків варіант із залученням BlackRock для створення інвестфонду для акумуляції коштів приватних інвесторів та фінансування українських проєктів вважається оптимальним. Проте для адекватного захисту прав інвесторів та інтересів України ще потрібно сформувати відповідну нормативну законодавчу базу, де будуть чітко прописані способи монетизації та закріплені гарантії дотримання підписаних умов договору. Зокрема, на найвищому рівні необхідно закріпити алгоритм моніторингу реалізації проєкту на всіх стадіях, контролю цільового використання коштів, захисту від корупції. Крім того, всі підготовчі роботи та нормативна база мають бути опрацьовані вже зараз, щоб масштабні інвестпроєкти почали реалізовуватися одразу після нашої перемоги.
Тільки за таких обставин є впевненість, що Фонд розвитку України запрацює на повну, а іноземці зможуть забезпечити до України потік інвестицій для підтримки ключових секторів економіки: енергетики, інфраструктури, сільського господарства, виробництва та ІТ.
Джерело: 056.ua