Коли ви ненароком розбиваєте пляшку з водою в супермаркеті, то стикаєтеся з вимогою продавців відразу оплатити вартість зіпсованого товару чи самі з винуватим виглядом поспішаєте на касу?
В будь-якому з цих випадків ваші права порушуються, адже провина покупця (якщо така є), спочатку має бути доведена в суді.
Не платіть за товар
Експерти кажуть, якщо ви випадково розбили товар, то не поспішайте за нього платити, адже законодавство на вашій стороні.
Зокрема, ризики випадкового знищення та псування майна несуть виключно власники магазину (якщо інше не встановлено договором чи законом). Ця норма прописана у ст. 323 Цивільного кодексу України. Покупець у супермаркеті – це не власник товару, допоки не заплатить за нього на касі.
Також у законі про захист прав споживачів (ст. 17, п. 2) зазначено, що продавець зобов’язаний сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та формах її оплати. За цією ж нормою забороняється примушувати споживача купувати продукцію неналежної якості.
Що робити
Важливо пам’ятати – нічого на місці не оплачується, а тільки фіксується. Тож, якщо продавці чи інші співробітники магазину змушують вас це робити, вони порушують закон. Поясніть, що ви відмовляєтеся платити і це буде здійснено лише на підставі судового рішення (якщо буде доведено вашу вину).
Якщо охорона магазину переходить до більш рішучих дій і взагалі не випускає вас з приміщення, слід згадати ще й про пункти 1, 4 і 5 статті 19 Закону України “Про захист прав споживачів”, в яких йдеться про заборону нечесної підприємницької практики та агресивної діяльності.
Однак, якщо в магазині триває тиск на покупця із вимогою сплатити товар, потрібно викликати поліцію.
Відшкодування коштів за пошкоджений/знищений товар здійснюється виключно в судовому порядку. Вже в суді магазин повинен буде довести, що ви зробили це навмисно.
Джерело: 5692.com.ua