Росія використовує постачання газу до Молдови як інструмент залякування. Про це заявив глава дипломатії Європейського союзу Жозеп Боррель під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Молдови Наталією Гавриліцею у Брюсселі 28 жовтня.
«У глобальному плані зростання цін у всьому світі не є наслідком перетворення постачання газу на зброю, але у випадку Молдови – так», – наголосив Боррель.
Гавриліца наголосила, що для Молдови важлива підтримка ЄС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЄС надасть Молдові 60 млн євро для подолання енергетичної кризи
Молдова 22 жовтня оголосила надзвичайний стан після того, як наприкінці минулого місяця закінчився термін дії її газового контракту з російським «Газпромом», найбільшим постачальником природного газу до Європи, і обидві сторони не змогли узгодити деталі нової довгострокової угоди.
«Газпром» продовжив контракт до кінця жовтня, скоротивши поставки газу приблизно на третину і піднявши ціну до 790 доларів за кубометр із 550 доларів минулого місяця. Уряд Кишинева заявляє, що продовжить переговори з «Газпромом» і домагатиметься «справедливої» ціни.
Деякі експерти кажуть, що Москва підвищила ціни, щоб відповісти Молдові після того, як минулого року країна обрала прозахідного президента Майю Санду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Наступною може бути Україна – Зеркаль про енергетичну кризу у Молдові
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков 27 жовтня заявив, що переговори з урядом Молдови щодо ціни на газ мають «винятково комерційний характер». «Тут немає політизації і бути не може», – сказав Пєсков.
Молдова із населенням у 2,6 мільйона споживає 2,8 мільярда кубометрів газу на рік.
Енергетична криза в Молдові виникла через те, що ціни на природний газ в Європі та інших частинах світу останніми тижнями злетіли до рекордного рівня на тлі глобального скорочення поставок.
Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.