Новий вірус з Китаю вже в Україні: як уберегтися від “нападу” та чи загрожує пандемія

Через п’ять років після пандемії Covid-19, у Китаї спалахнув новий вірус – метапневмовірус людини (HMPV). У країні вже переповнені лікарні, адже захворювання швидко поширюється. Він уже дібрався і до України.

Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на лікарку-епідеміологиню Ольгу Голубовську.

За її словами, в Україні з початку сезону офіційно підтверджено 13 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію. Однак реальна кількість хворих може бути значно вищою.

Головна особливість метапневмовірусу людини, в тому, що він може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. Особливо небезпечний для маленьких дітей, людей похилого віку та людей з ослабленою імунною системою. Виявлений у 2001 році HMPV належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Також його властивістю є те, що антитіла класу IgG проти HMPV виявляють у 100% осіб із повторним зараженням, у дітей до 10 років серопозитивність складає майже 100%.

Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватись протягом життя. Захворювання частіше є легким (нежить, кашель), але може бути тяжким із розвитком фульмінантної (та, що швидко прогресує) дихальної недостатності. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні.

Рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперроздуті легені, іноді – консолідація. Частіше двобічні ураження.

"У світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте – емпірично, оскільки доказів немає із зрозумілих причин). В нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективна, спираючись на наш досвід", – зазначила Голубовська.

Чи загорожує пандемія через цей вірус

China CDC поширило рекомендації для медичних працівників та населення, а органи охорони здоров’я вживають екстрених заходів із моніторингу та боротьби з поширенням захворювання.

При цьому офіційний Пекін "применшив значення цих подій", назвавши зростання захворюваності на метапневмовірус нібито звичайним сезонним явищем для країни.

Голубовська також вважає, що сезон грипу почався, але пандемія через НMPV навряд буде. Тому що він більше схожий на распіраторно-сенситальний вірус і мало досліджений. Але досить складна ситуація із цим захворюванням.

"На мій погляд, це відображення процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів, які користуються зміненим імунним ландшафтом внаслідок пандемії коронавірусної хвороби 2019, яка, по суті, є системною імунною хворобою. Також негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування багатьма широко поширеними збудниками тривалі масові локдауни, ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту. Перша хвиля розплати за це почалася позаминулого року із трагічного спалаху RSV-інфекції в світі..

Так, відділення невідкладної допомоги в США сезону 2023-2024 рр. були переповнені хворими дітьми до 1 року на це захворювання, ми також спостерігали його зростання у людей похилого віку. Оскільки HMPV є «братом» RSV, настала його черга. До речі, вітчизняні фахівці прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів. Що ми зараз і спостерігаємо", – пояснила вона.

Як уникнути інфікування:

  • Не панікувати! Фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. В разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли – вимірюйте правильно сатурацію крові пульсоксиметром.
  • Проводьте профілактику інфекції, яка полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинної передачі. Це обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мити руки, провітрювання приміщень, вологе прибирання. Все це не гарантує зараження, але уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання.
  • Слідкуйте за своїм здоровʼям, своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, у т.ч. є гормоном імунної системи.
  • Намагайтеся не відвідувати масові заходи, оскільки сезонну захворюваність ніхто не скасовував.
  • Не зволікати з госпіталізацією, якщо хворий щоденно прогресує.

"Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки по показникам температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтовано", – пояснила лікарка.

Джерело: 056.ua

Ще новини

Leave a Comment