Надія та тривога: чого українці очікують від майбутнього

Коли ми думаємо про майбутнє, всередині вирує цілий коктейль емоцій. Зараз для багатьох українців це поєднання надії й тривоги. На жаль, останнім часом тривоги стало більше, а оптимізм дещо згас.

Про це розповів Олексій Гарань, професор "Києво-Могилянської академії" та радник фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, під час розмови на "Громадському радіо".

Що каже статистика

Фонд "Демократичні ініціативи" разом із Центром Разумкова провели опитування, яке показало, що більшість українців (55%) досі тримаються за надію. І це чудово, адже надія — це те, що дає сили йти далі. Але поруч із цим у 45% опитаних оселилася тривога, і це теж природно. Адже ми всі живемо в часи невизначеності та великих випробувань.

Олексій Гарань пояснює, чому настрої змінилися:

У серпні 2022 року ми відчували піднесення. Контрнаступи під Харковом і Херсоном надихали на віру, що перемога вже близько. Але зараз ситуація стала складнішою, війна затягнулася, і це виснажує.

Інші емоції теж мають своє місце. Наприклад, оптимізм зараз відчувають 29% українців, тоді як рік тому таких було 38%. А страх зріс із 16% до 26%. І це зрозуміло: кожен день приносить нові виклики.

Чи можливі переговори з росією

Ще одне питання, яке хвилює багатьох, — це можливість переговорів із рф. 73% опитаних українців вважають, що перед будь-якими перемовинами росія повинна виконати певні умови.

Що це за умови? Майже половина (46,5%) опитаних вважають, що потрібно повністю вивести війська з усіх українських територій у межах міжнародно визнаних кордонів. Але, як зазначає Олексій Гарань, це зараз здається дуже складним завданням.

Більш реалістичною умовою багато хто називає припинення обстрілів мирних територій. Так вважають 54% опитаних. Люди хочуть миру, але водночас розуміють, що до нього можна дійти лише маленькими, обережними кроками.

Про настрої в суспільстві

Цікаво, що в серпні цього року проводили інше опитування, яке теж дало багато важливої інформації. Тоді 32% українців заявили, що переговори можливі лише після звільнення всіх окупованих територій. Ще 19% погоджувалися на діалог заради звільнення полонених, а 18% узагалі не підтримували ідею перемовин.

Коли мова зайшла про єдність у суспільстві, 44% українців сказали, що ми зараз здебільшого об’єднані. З них лише 10% впевнені у повній єдності, але ще 34% вважають, що вона все ж є. Лише 15% бачать роз’єднаність, тоді як 36% вважають, що в суспільстві є і єдність, і розбіжності.

Про головне

Сьогодні кожен із нас переживає власну боротьбу. Хтось тримається за надію, інші долають страх і тривогу. Але головне, що навіть у найтемніші часи ми залишаємося сильними й об’єднаними. І це те, що завжди відрізняло нас, українців.

Джерело: 5692.com.ua

Ще новини

Leave a Comment