Тварини – це живі істоти, здатні любити і страждати. Але багато з них постраждали від людської безвідповідальності чи війни. Про те, як коти й собаки пристосовуються до нового життя, які складнощі виникають у їхній адаптації, і що їх зміцнює, розповіла начальниця ГО "Зоопорятунок" Юлія Мірошніченко редакції сайту Дніпра 056.
Притулок знаходиться неподалік від Дніпра – у місті Синельникове. Зараз там 73 коти та 36 собак. Їх принесли ті, хто поїхав за кордон, є евакуйовані із зон бойових дій, і просто ті, що по своєму нещастю потрапили з вулиці. Їх всіх намагаються прилаштувати в родини. Але якщо не виходить, то ці тваринки тут стають постійними жителями.
Тут чотирилапі мешканці не тільки отримують прихисток, їжу й лікування, а й адаптуються до нових умов, знаходять друзів серед інших тварин. Однак життя в притулку — це не лише радість врятованих життів, а й щоденна боротьба за здоров'я, довіру й спокій цих створінь.
Як адаптуються тварини в новому середовищі?
Потрібен час, вони всі звикають. Вони дивлять, що хороша їжа, хороше відношення. Тварини це розуміють та відчувають.
Всі тварини живуть разом. Але як вони вчаться взаємодіяти на одній території?
Для звикання коти живуть у клітках близько місяця. Вони дивляться, що є тут інші коти, а також собаки і до цього всього звикають. Потім розуміють, що собаки байдужі. Тоді проблеми виникають, коли віддаю котів, а людей є собаки, вони ж не бояться і лізуть до них. Тому я відразу запитую, як їхні собаки відносяться до котів та попереджаю.
Як взагалі вживаються коти з собаками?
Нові коти дивляться, що інші коти поводять себе вільно, нормально контактують з собаками, з однієї тарілки їдять. Тобто звикають до цього. Спочатку я випускаю на день, щоб він погуляв зі мною, потім закриваю. І так по колу, щоб він уже звик до цієї свободи.
Нові собаки також звикають поступово. Поки коти сидять в клітці, вони в одній кімнаті набираються запаху цієї атмосфери. Потім вони не реагують негативно на котів, вони для них пахнуть по-своєму.
Тут є відв'язаних п'ять собак. Серед них – з інвалідністю, і вони живуть в кошачій кімнаті. Їм треба тепло, тому вони тут сплять разом з собаками.
А є небезпечні собаки?
Агресивних собак я саджу на ціпок чи у вольєр. Відразу розумію, що це за пес.
Чи зустрічається у вашому притулку дружба між котом та собакою?
Є трилапий собока Джек, він взагалі нікого не визнавав. Роки три тому мені подзвонили і сказали, що тиждень на полі лежить паралізована собака. Ми забрали, 1,5 місяці лікували у ветклініці Дніпра.
Коли привезли його сюди, був сам по собі. Але згодом знайшов тут друга – гарнючу кішку Герду. І вони часто разом, вона спала в нього в будці, зараз переманила в кошачу кімнату до всіх.
А часто тварини потрапляють до вас у стресовому стані?
Є такі тварини, але на жаль не всі оклигують. Родина виїджала за кордон і залишила нам великого чистокровного кота британця. Через стрес в нього була паніка та рвота, за 10 днів так в кімнаті і помер. Куди я його тільки не возила, що тільки не робила.
Тобто часто сумують з своїми власниками?
Так, бувало, що й хазяїн помирав, а слідом за ним – і його собака від стресу.
Місяць тому взяли песика, в якого помер власник. І вона засумувала, що завжди була з ним, і тут його не стало. Просто не гуляла і не їла туи, припинила жити і через тиждень також померла. Це була звичайна дворняжка.
А евакуйовані тварини також сумують? Взагалі є різниця між ними і місцевими?
Звідти вони приїжджають всі залякані, стресовані, бояться будь-якого шурхоту. І коли у нас якийсь вибух, то вони просто божеволіють.
Особливо нещасні бездомні тварини з бойових територій. Її відразу можна визначити. Вони і так були обділені, а через обстріли невідомо скільки блукали і скільки не їли. Завжди дуже виснаженні, у жахливому стані. Зараз дві собаки в мене таких – з демодекозом, напівлисі, з травлення у них все жахливо. З ними привезли іще одного з, але він не вижив, помер через заворот кишок, врятувати лікарям його не вдалося.
Такі евакуйовані тварини відходять, якщо їх взяти в родину та доглядати за ними?
Звичайно, вони відходять уже тут. У притулку вони нормалізуються, починають довіряти. Важливо їх правильно лікувати.
Я днями віддала чотири котика з Селидового, з Мирнограда, всі довольні все добре, вони вже звикли но нових власників.
Головне, ваше відношення до тварин. Більше розмовляйте добрим тоном, більше приділяйте уваги, приласкайте. І буквально три-чотири дні – і він ваш. Любов'ю можна взяти все.
Добре, коли тварини потрапляють в надійні руки!
Тварини це завжди болюча тема, адже багато людей вважають, що вони можуть собі дати ради. Але і коти і собаки залежать тільки від людей, тому що людина їх годує, лікує, допомагає. Вони за це дають свою відданість.
Джерело: 056.ua