Під час свого візиту до Ісландії президент України Володимир Зеленський дав чітко зрозуміти, що Україна ніколи не планувала захоплення Курської атомної електростанції, розташованої в Курчатові (Росія). В інтерв'ю журналістам Північної Європи він спростував інформацію, що поширюється у західних ЗМІ.
Спростування звинувачень
Зеленський зазначив, що заяви про захоплення енергетичних систем та атомних електростанцій є безпідставними.
У західних ЗМІ пишуть, що ми намагаємося захопити якісь заводи, якісь енергетичні системи, якусь атомну станцію. Ні, ми навіть не намагалися. Якби ми захотіли захопити їхню ядерну станцію, ми могли б це зробити, але ми ніколи не хотіли, — сказав президент.
Він пояснив, що такі наміри суперечать позиції України, оскільки захоплення російської атомної станції могло б призвести до дестабілізації ситуації, подібно до дій Росії в Запорізькій атомній електростанції, яку вона окупувала.
Про Курську АЕС
Курська атомна електростанція, розташована в місті Курчатов, є третьою за розмірами в Курській області. Станція складається з чотирьох енергоблоків загальною потужністю 4 ГВт. За останніми даними, у період обстрілів Курська АЕС знаходиться в "вразливому становищі". Голава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідував станцію 27 серпня, щоб оцінити ситуацію на місці.
У контексті військових дій в Україні та загострення війни МАГАТЕ неодноразово закликало обидві сторони до стриманості, аби уникнути ядерної аварії. 9 серпня організація зверталася до Росії та України, наголошуючи на небезпеці, що виникає внаслідок бойових дій поблизу атомних станцій.
Російські звинувачення
На тлі цієї напруженості російські ЗМІ поширили інформацію про те, що ЗСУ нібито планують провокації на російських ядерних об'єктах, включаючи атаки на Курську та Запорізьку АЕС із застосуванням "брудних бомб". Ці повідомлення були спростовані українськими офіційними особами, зокрема МЗС України та Центром протидії дезінформації РНБО.
28 серпня стало відомо, що в місто Курчатов можуть вільно в'їжджати лише ті люди, які мають реєстрацію за місцем проживання, інші потребують спеціальної перепустки.
На початку жовтня у російських телеграм-каналах знову з'явилися чутки про спробу ЗСУ атакувати Курську АЕС, проте ця інформація також була спростована українськими джерелами.
Джерело: 5692.com.ua