На Дніпропетровщині приватизовано Вільногірський гірничо-металургійний комбінат, який входить до складу «ОГХК». Держава зробила складний вибір, адже це найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення титанових руд. Це те саме підприємство, яке займається видобутком титану – стратегічного ресурсу для оборони, авіації та космосу.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на голову Дніпропетровської обласної ради Миколу Лукашука.
Для Дніпропетровщини це важлива новина, бо є одним із стратегічних підприємств області. Акціонерне товариство «ОГХК» входить до 100 найбільших платників податків України.
Від приватизації держава отримала 3,94 мільярда гривень. Компанія "Цемін Україна", яка належить азербайджанському бізнесмену Насібу Хасанову, стала єдиним учасником аукціону з приватизації АТ "Обʼєднана гірничо-хімічна компанія". Вона і виграла аукціон. Хасанов – власник холдингу NEQSOL, куди входить, зокрема, Vodafone Україна.
Фактично це другий в історії країни випадок продажу великого промислового підприємства на відкритих торгах після Криворіжсталі у 2005 році. 90% всієї продукції «ОГХК» йде на експорт.
"Чи це хороші новини? Проаналізуємо. По-перше, ціна продажу. На торгах був лише один учасник, тому реальної конкуренції не було. Це свідчить про те, що інші інвестори просто не готові інвестувати кошти в Україну під час війни. У 2021 році стартова ціна становила 3,7 млрд грн (приблизно 132,8 млн доларів по курсу того часу), компанію ж продали за 3,94 млрд грн (приблизно 95 млн доларів по курсу станом зараз). Вартість через війну впала майже на третину. Однак те, що інвестор все ж таки взяв участь у приватизації – успіх і великий обсяг роботи ФДМУ. І це можна розцінювати як позитивний аспект, адже ця приватизація говорить про віру в Україну, її потенціал та перемогу. У мирний час учасників могло бути більше, завдяки чому ціна продажу могла бути вищою.
По-друге, новий власник – із азербайджанським капіталом. Хтось скаже: ну й що. А ось що: титан – це стратегічний ресурс, який перейшов до бізнесу з іноземним капіталом. Це несе певні ризики, враховуючи, що підприємства, подібні до «ОГХК», мають стратегічне значення для національної економіки та безпеки. Ризики, пов’язані з контролем над таким важливим ресурсом як титанова сировина, його використанням та потенційною залежністю від іноземних рішень у стратегічно важливих питань. Що ми маємо? Гроші для держави, які, безумовно, підуть на критичні потреби під час війни. Гроші, яких зараз катастрофічно не вистачає країні. Слід також врахувати, що у держави немає вільних коштів на модернізацію підприємства.
Особисто я підтримую велику приватизацію, вона спрямована на залучення ефективного власника, інвестицій для модернізації основних засобів, звільнення держави від витрат на їхнє утримання та отримання доходів у бюджет.
Однак залишаються відкриті питання – як це вплине на економіку країни та Дніпропетровщини в цілому? Вільногірський комбінат є великим роботодавцем у Камʼянському районі нашого регіону. Як буде з робочими місцями, особливо якщо новий власник вирішить оптимізувати виробництво або скоротити персонал? Як це вплине на місто та мешканців Вільногірська? Чи буде реальна модернізація комбінату? Це був непростий вибір для України. Приватизація «ОГХК», хоча й принесла державі необхідні зараз кошти, втім викликає серйозні питання щодо довгострокових наслідків. Чи буде ця угода корисною для економіки України та Дніпропетровщини, чи призвело це до втрати контролю над стратегічними ресурсами? Питання залишаються відкритими. Відповідь дасть час", – написав Лукашук.
Джерело: 056.ua