За понад 10 років збройної агресії рф проти України тисячі дітей зазнали фізичних та психологічних травм. Вони потребують особливої уваги та підтримки від держави. Незважаючи на відсутність окремого виду соціальної допомоги для цієї категорії, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій, мають право на певні пільги та соціальні гарантії.
Хто може отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій
Згідно з Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженим постановою Кабміну №268 від 05.04.2017 р., право на отримання цього статусу мають особи, які на час воєнних дій або збройної агресії не досягли 18 років і в результаті зазнали:
- фізичних травм: поранення, контузія, каліцтво.
- фізичного чи сексуального насильства.
- викрадення або незаконного вивезення за межі України.
- залучення до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань.
- незаконного утримання, у тому числі в полоні.
- психологічного насильства.
Як отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій
Щоб отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій, потрібно звернутися із заявою до служби у справах дітей. Заява може бути подана за:
- задекларованим або зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи.
- місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване або зареєстроване на території, на якій ведуться або велися бойові дії, або тимчасово окупованій рф.
- місцем виявлення дитини місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Важливо зазначити, що отримати цей статус поки неможливо, якщо людина перебуває за кордоном.
Соціальні гарантії для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій
Діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, мають право на низку соціальних гарантій, зокрема:
- першочергове право на зарахування до державних закладів дошкільної освіти: це забезпечує доступ до освіти для дітей, які зазнали травм або насильства, і допомагає їм отримати необхідну підтримку у ранньому віці.
- безкоштовне харчування в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності: це гарантує, що діти, які постраждали від війни, отримають необхідне харчування для здорового розвитку та навчання.
Джерело: 5692.com.ua