Сьогодні, 27 червня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Самсона та вшановують пам'ять Корецької ікони Божої Матері "Споручниця грішних".
Про це повідомляє редакція сайту 056.
27 червня за новим календарним стилем (10 липня – за старим) – День пам'яті преподобного Самсона, странноприїмця. Самсон жив у V-VI століттях у Римі. Він був із багатої і знатної християнської сім'ї, здобув гарну освіту, знав лікувальну справу і все життя безкоштовно лікував бідняків.
За переказами, після смерті батьків Самсон роздав спадок нужденним, а сам пішов у пустелю під Константинополем і оселився там. Згодом він переїхав у невеликий будиночок, де став приймати мандрівників, жебраків і хворих. Одного разу Самсон зцілив імператора Юстиніана, і зробив це всього лише одним дотиком руки. Імператор на знак подяки хотів обсипати золотом свого рятівника, але Самсон не захотів, а попросив Юстиніана побудувати дім для мандрівників і лікарню. Преподобний до глибокої старості приймав у ньому мандрівників і нужденних людей, допомагав їм і лікував.
До святого Самсона, оскільки він був лікарем, звертаються з молитвами про здоров'я та зцілення від хвороб. Перед іконою "Споручниця грішних" моляться з проханнями позбавити від інфекцій та епідемій, захистити від пристріту і порчі, зцілити від безсоння, а також просять про прощення гріхів.
27 червня вшановують Корецьку ікону Божої Матері "Споручниця грішних" – один із найвідоміших чудотворних образів. Це перехідне свято і відзначають його в четвер першого тижня після П'ятидесятниці.
Стародавня ікона Божої Матері "Споручниця грішних" Корецька відома на Русі з першої половини XVII століття. Образ зберігався в замку корецьких князів, називалася ікона "Благодатна", а привезли її за різними версіями чи то з колишнього Константинополя, чи то з Риму. Існує переказ, за яким цій іконі молилася свята преподобна Марія Єгипетська в єрусалимському храмі.
Після смерті корецького князя Самуїла образ забрала ігуменя Серафима до православного Свято-Троїцького Корецького дівочого монастиря. Перенесли святиню 1622 року, у четвер після Святої П'ятидесятниці.
Образ певний час перебував у монастирі, потім його кілька разів перевозили, й ікона опинилася в католиків, які також шанували її як чудотворну, а потім знову повернули в православний монастир. Після пожежі у відновленій обителі ікону помістили в новій Успенській церкві, приблизно в цей час для образу виготовили срібний позолочений оклад з емалями. Нині ікона "Споручниця грішних" перебуває в цьому ж монастирі, в місті Корці Рівненської області.
На образі зображено Богородицю з Ісусом на лівій руці та чотири сувої, на одному з яких слова: "Аз Споручниця грішних до мого Сина". Слово "Споручниця" означає "Поручителька" – тобто Богородиця доручається перед Сином за людей і безперестанку молиться за всіх, хто звертається до Неї.
Народні прикмети на 27 червня:
- квіти зранку не розкриваються – чекай дощу;
- дощ пішов – буде сиро до бабиного літа;
- ясний день видався – ще 7 тижнів буде гарна погода;
- бджіл багато літає – можлива посуха.
Народні звичаї цього дня
У народному календарі 27 червня – свято Самсон Сіногній. Прозвали його так тому, що зазвичай у цей час йшли часті дощі й скошене сіно загнивало до того, як його встигали прибрати.
В цю дату наші предки викидали старі речі, а непотрібні віддавали тому, хто потребує. Вважається, що чим більше віддаси сьогодні, то більше воздасться в майбутньому.
27 червня, як і в інший день, церква не схвалює лайки і сварок, пліток, наклепів, виступає проти жадібності, заздрості, зневіри.
За народними прикметами цього дня не слід вирушати в далеку дорогу або переїжджати – можуть бути невдачі, відмовляти в допомозі, бо можна самому опинитися в злиднях, та не варто освідчуватися – можуть відмовити.
Джерело: 056.ua