Останні дні напередодні свята Воскресіння Христового мають особливе значення для вірян. У 2024 році Страсна седмиця для християни східного обряду починається 29 квітня. Кожен день має своє значення, прикмети та заборони, пише Фокус.
Великий понеділок
У цей день заведено наводити лад у домі, позбавлятися непотрібних речей і сміття. Слід прибрати всі зіпсовані продукти, щоб на людей, город і худобу не напало псування. Також особливу увагу приділяють миттю вікон – зустріти Великдень із брудними вікнами вважається поганою прикметою. Наші предки вважали, що рослини, посаджені в цей день, дадуть багатий урожай, тож вітаються городні роботи.
У Великий понеділок заборонено співати і танцювати, а також сваритися і лихословити. Ті, хто дотримуються посту, можуть їсти цього дня хліб, овочі, фрукти.
Великий вівторок
Другий день Страсної седмиці господині можуть приділити пранню, шиттю, прибиранню у шафах. Зайві речі рекомендується віддати на благодійність або на переробку.
Саме в цей день починають готувати продукти та складати меню для святкового застілля. Робити це раніше вівторка — погана прикмета. До великоднього столу готували скатертину, яка має бути білою та ідеально чистою.
Щодо меню, у цей день дозволяється їсти гарячу їжу без олії.
Велика середа
Середа — переддень Чистого четверга, тому цього дня починали генеральне прибирання будинку. Цього дня вибирають і купують яйця для фарбування. Вважається, що куплені у Велику середу яйця довше зберігають свіжість.
Традицією цього дня є приготування четвергового мила. Для цього слід покласти на поріг шматок мила і забрати його наступного дня вранці перед купанням. Вважається, що миття таким милом і цілющою водою у четвер допомагає позбутися псування і пристріту.
У цей день вживають їжу без олії. Для відвідувачів храмів Велика середа — найкращий день для сповіді.
Великий (Чистий) четвер
Цей день заведено починати з купання до світанку. Вважається, що у Чистий четвер вода набуває цілющої сили, допомагає зберегти здоров'я, молодість і привабливість.
Четвертий день Страсного тижня – останній день до Великодня, коли дозволена фізична праця. Тому цього дня закінчували генеральне. Важливо, щоб із дому було винесене все сміття, щоб наступний період не був обтяжений вантажем старих проблем.
Господині цього дня печуть паски. Щоб тісто добре підходило, перед замішування обов'язково потрібно помолитися. Згідно з прикметами, якщо паски вийдуть рум'яними — на щастя й удачу, якщо підгорілими — до неприємностей.
Крім того, у Чистий четвер заведено причащатися, очищати духовні помисли, класти на стіл хліб та освячену сіль.
Велика (Страсна) п'ятниця
Це найсуворіший день тижня, коли категорично заборонені будь-які веселощі, пісні та музика. Наші пращури говорили: "хто сміється в п'ятницю, проплаче цілий рік".
Також заборонені будь-які роботи по дому, за виключенням справ на кухні. Віряни цього дня дотримуються особливо суворого посту, не їдять абсолютно нічого аж до виносу плащаниці.
Вважається, що в Страсну п'ятницю можна побачити своє майбутнє, якщо після пробудження визирнути у вікно. Побачити хлопця або чоловіка означає, що на вас чекає весілля, побачити сімейну пару – возз'єднатися після розлуки, побачити дівчину або жінку — безтурботний рік.
Велика (Тиха) субота
Це останній день Великого посту. Заборонено сваритися, шуміти, веселитися. Не можна займатися роботою по дому, на городі. Господині мають присвятити день приготуванню великодньої трапези до Світлої неділі. Можна займатися прикрашанням оселі, сходити до церкви, щоб освятити паски та яйця.
Цього дня не радять брати і давати гроші в борг, інакше можна комусь випадково віддати свій достаток.
Відвідування нічної служби, яка починається в суботу пізно ввечері, обіцяє щасливе життя.
Джерело: 5692.com.ua