Більшість українців, які працюють у Польщі, заробляють не більше 5 тисяч злотих (близько 48 300 гривень) на місяць. Біженці живуть скромно, користуються пільгами та відкладають кошти.
Про це говорить дослідження компанії Personnel Service, опубліковане РАР.
За даними дослідження, зарплата більш ніж половини опитаних українців коливається в межах мінімальної, тоді як 30% заробляють близько 4-5 тисяч злотих (38 640 – 48 300 гривень).
Автори дослідження стверджують, що українці, які працюють у Польщі, живуть скромно (часто витрачають не більше 1 000 злотих на місяць (близько 9 600 гривень) і охоче користуються пільгами, які надають роботодавці, такими як житло (60% опитаних), безкоштовне харчування або проїзд на роботу (73%).
До того ж українці відкладають більшу частину зароблених грошей.
48% українських біженців живуть на суму, що не перевищує 500 злотих (4 830 гривень) на місяць, ще 29% витрачають на прожиття від 500 до 1 000 злотих (4 830 – 9 600 гривень), а 14% – від 1 000 до 2 000 злотих (9 600 – 19320 гривень).
Згідно з даними Управління соціального страхування, станом на кінець березня 2024 року було зареєстровано 762 200 українських працівників, що на 3% більше, ніж у попередньому році.
"Якби роботодавців запитали, кого вони найімовірніше візьмуть на роботу, поляки були б на першому місці, а українці – на другому. У випадку з українцями підприємці цінують насамперед низький мовний бар'єр, культурну близькість та швидку адаптацію. Всі ці елементи мають вирішальне значення для підприємців, які дбають про ефективний онбординг та введення працівника в роботу", – розповів засновник компанії Personnel Service та експерт з ринку праці Кшиштоф Інглот.
Автори дослідження звертають увагу на поступову зміну категорії завдань, які виконують українці.
Вони наводять дані, що у 2023 році 3/4 працювали на посадах нижчого рівня, тоді як зараз це 37%. У розрізі інших сегментів завдання середнього рівня виконують 57%, а 6% займають вищі посади.
Інглот констатує, що ринок праці в Польщі є дружнім до українців завдяки значно вищій заробітній платі, ніж в Україні, схожим мовним та низьким культурним бар'єрам, а також географічній близькості до рідної країни.
Він зазначив, що після квітневого підвищення мінімальна заробітна плата в Україні становить приблизно 845 злотих (понад 8 тисяч гривень) на місяць, що майже в чотири рази менше, ніж у Польщі, де працівники отримують приблизно 3 200 злотих (близько 30 900 гривень) на місяць.
"Зрозуміло, однак, що українців спокушає перспектива заробітку, наприклад, у Німеччині чи Нідерландах, де базова зарплата становить навіть 1 500 євро (63 300 гривень) на місяць. Щоправда, за житло чи харчування доводиться платити більше, але це все одно набагато більша сума, ніж у нас. А з огляду на те, що багато країн відкрилися для українців після війни, ця спокуса ще сильніша", – додав Інглот.
Українці в Польщі
Також нещодавно стало відомо, що українці активно купують житло у Польщі. У 2023 році серед іноземних покупців нерухомості громадяни України посідали перше місце.
До того ж українці активно беруть кредити у банках Польщі. Найбільша частка позик – на придбання житла.