Як допомога США вплине на ситуацію на фронті

24 квітня Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про військову допомогу Україні на майже 61 мільярд доларів. Україна чекала на нього ще з листопада минулого року, і майже піврічна затримка залишила болісний слід на фронті.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували, як допомога США вплине на ситуацію на фронті, передає редакція сайту 056.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон сказав журналістам The Washington Post: «Відверто кажучи, краще надсилати Україні наші кулі, аніж наших хлопців».

Водночас вміст пакету військової допомоги досі залишається не цілком відомим, а 61 мільярд доларів не перетвориться на українську зброю напряму.

Про те, як ці гроші будуть використовуватися, що Україна може отримати в межах нового пакету допомоги, як довго ми муситимемо чекати на її прибуття та як це може вплинути на ситуацію на фронті – розповідаємо далі.

Що передбачає пакет допомоги?

23.2 млрд доларів США планують витратити на поповнення власних складів зброї, щоб компенсувати постачання Україні. 11.3 млрд витратять на підготовку українських військових та підтримку європейського командування, яке так чи інакше залучене до зміцнення обороноздатності України.

Щодо озброєння: напряму зі складів Пентагону США зможуть передати Україні допомоги на понад 11.5 млрд доларів, ще 13.8 млрд буде витрачено на замовлення виробникам зброї, яка надійде за готовністю, і ще 1.6 – як гранти для закупки необхідного озброєння.

Решта коштів піде на гуманітарну, фінансову та економічну підтримку України (зокрема, й 7.85 млрд доларів кредиту, який у майбутньому може бути списаний), а також на програми розмінування, допомогу біженцям тощо.

Що отримає Україна?

США відправлять в Україну боєприпаси для ППО, ракетні системи, артилерійські снаряди та бронетехніку. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив у вівторок, що американський пакет допомоги також дозволить надати Україні «передові системи протиповітряної оборони», але не уточнив, які саме.

Протягом певного часу під питанням залишалося те, чи передадуть США ATACMS великої дальності, які дозволяють охопити всі окуповані території України. І лишепісля оголошення про підписання Президентом Джо Байденом законопроєкту про військову допомогу радник Президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що перші ракети цього типу були передані Україні ще в березні 2024 року, і американці надішлють більше ATACMS у, найімовірніше, недалекому майбутньому. Ще раніше, у жовтні 2023 року, США передали Києву невелику партію ATACMS дальністю 160 кілометрів.

До того ж Адміністрація Байдена оголосила про новий пакет допомоги Україні у сфері безпеки, що оцінюється в 1 мільярд доларів. У нього ввійдуть:

  • ракети RIM-7 та AIM-9M для протиповітряної оборони;
  • зенітні ракети Stinger;
  • додаткові боєприпаси для HIMARS;
  • 155-мм артилерійські снаряди, включаючи снаряди з фугасною речовиною та покращені звичайні боєприпаси подвійного призначення;
  • 105-мм артилерійські снаряди;
  • 60-мм мінометні снаряди;
  • бойові машини піхоти Bradley;
  • стрілецька зброя та боєприпаси для неї, зокрема 50-го калібру, для боротьби з російськими безпілотниками;
  • протитанкові системи Javelin та AT-4;
  • високоточні авіаційні боєприпаси;
  • протимінні захищені від засідок транспортні засоби (MRAP);
  • протитанкові міни;
  • протипіхотні боєприпаси Claymore;
  • прилади нічного бачення;
  • високомобільні багатоцільові колісні машини (HMMWV);
  • тактичні транспортні засоби для буксирування та перевезення обладнання;
  • протитанкові ракети TOW;
  • аеродромно-технічне обладнання;
  • боєприпаси для знешкодження перешкод тощо.

Коли зброя прибуде в Україну?

Раніше в Білому домі висловлювали готовність починати процес передачі першої зброї негайно після підписання законопроєкту. Мова може йти про лічені дні, а то й навіть години. США могли заздалегідь підготувати боєприпаси та іншу допомогу на території європейських держав неподалік від кордону з Україною. Решта зброї та техніки – за готовністю, адже частина допомоги буде вироблятися на замовлення.

Як це може вплинути на фронт?

Нова військова допомога може певним чином стабілізувати ситуацію на фронті та значно ускладнити можливий майбутній наступ росіян. Надання додаткових систем ППО означає не лише покращення обороноздатності українських міст від російських обстрілів, а й ускладнення російських повітряних операцій на фронті, які останнім часом активізувалися.

Високоточні та далекобійні ракети ATACMS дозволять Україні наносити удари вглиб тимчасово окупованих росією територій, включно з Кримом, зокрема вражаючи російські аеродроми, склади постачання, райони базування військ тощо. У такому випадку російська логістика стикнеться з неабияким викликом.

Колумніст The Washington Post Девід Ігнатіус зазначає, щоамериканські високопосадовці закликають українців використати нову військову допомогу, щоб зміцнити свої лінії оборони та протриматися до кінця 2024 року, а не поспішати з черговим контрнаступом.

З огляду на те, що законопроєкт було підписано зі значним запізненням, за 8 наступних місяців Україна отримає більше зброї, ніж за весь 2022 чи 2023 роки. Однак під питанням є те, коли Києву нададуть наступний пакет допомоги, особливо на тлі майбутніх виборів у США. Імовірно, відбудеться це нескоро.

За таких умов дедалі важливішою є роль європейських держав у підтримці України.

Джерело: 056.ua

Ще новини

Leave a Comment