“Залізний купол” планують створити у Європі: як працює ця система ППО та чи з’явиться в Україні

Для захисту європейських міст від повітряних атак рф на випадок війни планують створити "залізний купол". Таку ідею обговорили прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і прем’єрка Данії Метте Фредеріксен.

Про це написав у Twitter Туск після зустрічі з данською колегою у Польщі, передає редакція сайту 056.

Він вважає, що на фоні російської агресії, захист неба над Європою необхідний, тому що вона є "зоною небезпеки",

"Радий, що прем’єрка позитивно відреагувала на пропозицію Польщі приєднатися до проєкту створення ефективного "залізного купола" для захисту європейського неба від потенційних ракетних ударів", – зазначив прем’єр Польщі.

Що являє собою "залізний купол" та де застосовується

"Залізний купол" – це назва ізраїльської системи протиповітряної оборони, яку нерідко використовують як загальну назву на позначення системи захисту неба. Ця система охороняє територію держави, перехоплюючи та знищуючи ракети малої дальності й дрони.

У неділю, 14 квітня, ізраїльські військові заявили, що 99% снарядів, випущених Іраном, були перехоплені. Загалом у ніч на суботу Іран запустив близько 170 безпілотників, понад 30 крилатих ракет і понад 120 балістичних ракет.

З них понад 70 безпілотників і три балістичні ракети були перехоплені кораблями та військовою авіацією ВМС США.

Ізраїльська система “Залізний купол” є нижнім рівнем протиракетної оборони Ізраїлю. У її складі щонайменше 10 батарей, кожна з яких оснащена радаром, який виявляє ракети, а потім використовує систему управління, яка швидко обчислює, чи становить загрозу снаряд, що летить, чи ймовірно, що він потрапить у незаселену територію. Ізраїль також має найсучасніші винищувачі, включно зі стелс-реактивними літаками F-35I, які він раніше використовував для збивання безпілотників і крилатих ракет. Також на захист країни стала система “Праща Давида”, яка захищає від загроз малої та середньої дальності.

Система “Залізний купол” є нижнім рівнем протиракетної оборони Ізраїлю. У її складі щонайменше 10 батарей, кожна з яких оснащена радаром, який виявляє ракети, а потім використовує систему управління, яка швидко обчислює, чи становить загрозу снаряд, що летить, чи ймовірно, що він потрапить у незаселену територію. З 2011 року купол перехоплює близько 95% ракет, які запускають по "землі обітованій" зі сторони Сектору Гази.

Друга така батарея задіяна і стоїть на бойовому чергуванні в США. Вони витратили $1,6 млрд на її виробництво і технічне обслуговування.

Україна давно просить країни-партнерів допомогти закрити небо

Тим часом протиповітряна оборона все ще залишається вагомою проблемою для України, яка вже давно подала запит на доступ до систем протиракетної оборони "Праща Давида" та "Залізного купола".

"Нам потрібен «Залізний купол», який дозволить врятувати наших цивільних жінок і дітей від ударів російських ракет по нашій території. Нам не потрібна пожертва, ми хочемо його купити", – заявив під час пресконференції посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

Але Ізраїль наразі відмовляється здійснити її продаж. За даними видання The Jerusalem Post, Ізраїль навряд чи продасть систему через угоду, підписану зі США, та правила щодо експорту товарів оборонного призначення.

В Україні не вистачає навіть елементарних засобів ППО

Більш того зараз є нестача засобів ППО. Через це від агресії рф страждають мирні міста і люди. І сьогодні, після атаки по центру Чернігова, призедент України відкрито заявив, що цього не було б, якби Україна отримала достатньо засобів ППО.

"На жаль, кількість загиблих може зрости. І цього не було б, якби Україна отримала достатньо засобів ППО та якби рішучість світу в протидії російському терору теж була достатньою", – наголосив Зеленський.

Він зауважив, що терористи здатні ламати життя лише тоді, коли спочатку їм вдається залякати тих, хто може зупинити терор і захистити життя.

"Рішучість має значення. Підтримка має значення. Української рішучості достатньо. Потрібна достатня рішучість партнерів і достатня підтримка, яка її відображатиме" , – резюмував президент.

"Три дні тому на Близькому Сході ми побачили, як виглядає надійний захист людських життів від ракет", – Кулеба

Після удару рф по центру Чернігова глава МЗС Дмитро Кулеба закликав партнерів надати Україні засоби, аби вона могла захищатись від повітряних атак з такою ж ефективністю, як це відбулось в Ізраїлі на вихідних.

Міністр зауважив, що після удару російських терористів по центру Чернігова наразі загинуло щонайменше 11 і поранено щонайменше 22 людини, й це число ще може зрости.

"Ці невинні люди не загинули б і не були поранені, якби Україна мала достатні можливості ППО. Три дні тому на Близькому Сході ми побачили, як виглядає надійний захист людських життів від ракет. Партнери України мають необхідні засоби, щоб допомогти нам рятувати українські життя з таким же рівнем ефективності", – написав у своєму Twitter.

Він подякував Німеччині за те, що вона вже прийняла важливе рішення щодо надання Україні додаткової батареї Patriot.

"Спираючись на останні контакти президента Зеленського, я буду закликати інших партнерів наслідувати цей приклад під час моїх зустрічей із союзниками з G7 в Італії цього тижня", – додав міністр.

Джерело: 056.ua

Ще новини

Leave a Comment