В Україні з 1 квітня відбудеться низка важливих змін. Зокрема, очікується збільшення розміру мінімальної заробітної плати, через що зростуть податки й збори. Переселенцям продовжать термін подачі заяви на виплати, а також розшириться перелік категорій осіб, які зможуть претендувати на грошову допомогу від держави.
Про основні зміни квітня розповіли у виданні РБК-Україна.
Підвищення мінімальної зарплати з квітня
У квітні відбудеться другий етап підвищення розміру мінімальної зарплати в Україні, який зросте на 900 грн. З 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 грн на місяць (42,6 грн – погодинна ставка), з 1 квітня заплановано підвищення до 8000 грн (48 грн за годину).
Законом "Про оплату праці" визначено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за рівень мінімальної зарплати. Якщо роботодавець порушує це, йому загрожують штрафні санкції.
Крім того, з підвищенням мінімалки зростуть і штрафи за недотримання умов трудового законодавства. Наприклад, за такі порушення, як затримка зарплати, виплати у неповному обсязі, робота без оформлення трудового договору, штраф становитиме від 16 до 28 тисяч гривень.
ЄСВ та інші податки у квітні 2024
Через те, що мінімальна заробітна плата впливає на низку показників, з 1 квітня зміняться розміри:
- податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 18% від мінімалки, з 1 квітня – 1440 грн;
- військового збору – 1,5% від мінімалки, з 1 квітня – 120 грн;
- Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування (ЄСВ) – 22% від мінімалки, з 1 квітня мінімальний – 1760 грн;
- Максимальна база для нарахування ЄСВ – 15 розмірів мінімальної зарплати, з 1 квітня – 26,4 тис. грн.
Допомога переселенцям з 1 квітня
Після прийняття нових правил кількість отримувачів грошової допомоги серед ВПО суттєво зменшилася. Автоматично виплати продовжили лише окремим категоріям: пенсіонерам, особам з інвалідністю 1 та 2 групи, дітям-сиротам, тяжкохворим дітям, батькам-вихователям та прийомним батькам.
Іншим категоріям ВПО у березні потрібно було подати заяву для перепризначення допомоги. При цьому умови для отримання виплат посилили.
Проте нещодавно Кабмін вніс деякі зміни у порядок виплат переселенцям. Зокрема, термін подачі заяви продовжили до 30 квітня 2024. Переселенці, які оформлятимуть документи у квітні, отримають допомогу і за березень.
Урядом розширено перелік осіб, яким можуть бути призначені виплати ще на пів року після подачі заяви:
- особи з тяжкими формами захворювання, яким не встановлено інвалідність (та родини, в яких такі особи проживають);
- діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя;
- патронатні вихователі;
- діти, тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу.
Крім того, деякім категоріям призначать допомогу на підставі розміру доходу (на одного члена родини середньомісячний дохід становить до 9444 грн):
- особи з інвалідністю 3 групи;
- особи, які доглядають за дитиною до 3 років або дитиною до 6 років, яка потребує догляду;
- сім’ї, що мають дітей до 18 років та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
- особи, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі;
- студенти віком до 23 років (із заявою на виплати треба самостійно звернутися);
- сім’ї пенсіонерів;
- особи віком від 55 років.
Є важлива умова для ВПО, які не працюють і не доглядають за дітьми чи особами з інвалідністю. Вони мають сприяти своїй зайнятості, для чого:
- протягом двох місяців стати на облік в Центр зайнятості;
- зареєструватися як ФОП та розпочати відповідну діяльність;
- отримати допомогу на здобуття економічної самостійності, мікрогрант, ваучер на навчання.
Джерело: 5692.com.ua