В Україні працюють над відновленням авіасполучення, проводяться консультації щодо можливості цього із безпековими регуляторами країн ЄС та США. Таку інформацію повідомив голова Мінінфраструктури України Олександр Кубраков.
Наскільки реальним є відкриття авіаційного простору в умовах війни та що саме для цього необхідно, пояснив авіаексперт Богдан Долінце, пише РБК-Україна.
Що необхідно для відкриття аеропорту – технічна складова
За словами експерта, насамперед для відкриття аеропорту має бути готова інфраструктура. Для цього потрібно усунити наявні пошкодження, а також врегулювати питання із факторами, які впливають на зниження безпеки польотів. Йдеться про організацією повітряного руху, організацією роботи самої інфраструктури тощо.
"Друга важлива складова технічного питання – мають бути укладені договори з авіакомпаніями, мають бути хендлінгові компанії, які можуть обслуговувати пасажирів, здійснювати послуги заправки літаків, технічного ремонту", – зазначив Богдан Долінце.
Крім того, необхідний персонал із діючими сертифікатами на виконання послуг або завдань з виконання польотів. Ці складові є мінімумом, який дозволить аеропорту здійснювати діяльність з прийняття та відправлення повітряних суден.
"Маючи таку готовність, фактично можна протягом декількох тижнів, можливо, трохи більше, почати виконувати таку операційну роботу", – каже експерт.
Крім технічних, є ще діві важливих складові:
- юридична – потрібно зняти заборону на використання повітряного простору біля аеропорту і за повітряними маршрутами літаків;
- безпекова – потрібно забезпечити безпека повітряного простору від зовнішніх загроз зі сторони ворога.
Щодо того, де можуть дозволити відкриття аеропорту, Богдана Долінце висловився, що для цього потрібно провести аналіз безпеки різних зон повітряного простору.
"Теоретично технічна складова на достатньо високому рівні і дозволяє швидко відновити авіаперевезення. Політична складова зростає, але поки що заяви достатньо обережні, пов'язані більше зі спробою залучити до цього процесу європейських або інших регуляторів", – додав експерт.
Відкриття повітряного простору – позиція військових
Попри те, що з технічної точки зори запуск авіарейсів виглядає цілком ймовірним, без погодження військових в умовах воєнного часу це є неможливим.
"Ми не маємо поки позиції військових про будь-яку можливість відкриття повітряного простору і готовність забезпечити таке відкриття. Заяви в минулому році чітко говорили про те, що до завершення воєнних дій ніяке відкриття не є можливим. Якщо у цій риториці щось зміниться, тоді можна буде говорити про хоча б часткове відкриття – можливо, в першу чергу, аеропортів на заході України", – пояснив Долінце.
Про пріоритет безпекових факторів у питанні відкриття повітряного простору наголосив і представник української авіакомпанії Bees Airline Олександр Джиджора.
"Усі гравці ринку хотіли б відновити польоти. Але на практиці це не просто бажання – відкрити польоти чи ні. Має бути готовою інфраструктура, персонал, і головне – враховані безпекові моменти," – зазначив Джиджора.
Він також сказав, що в цілому аеропорти готові до роботи, вони намагалися максимально підтримати кваліфікацію персоналу. Водночас велике питання, хто з лізингових компаній погодиться надати борти. Крім того, незрозуміло, як в аеропортах з укриттями, що робити, коли починається повітряна тривога.
"Якщо залишатися стояти в аеропорту, це потягне за собою додаткові витрати. А якщо летіти, то це пряма небезпека", – додав він.
Тож відкриття будь-якого з аеропортів в Україні під час війни – комплексне питання, яке мають пропрацьовувати дуже детально з урахуванням усіх моментів. І головна складова цього – безпека польотів.
Джерело: 5692.com.ua