Масниця – свято, яке традиційно святкують українці в кінці лютого – на початку березня. Чітко встановленої дати це свято не має – вона залежить від дати Великодня, яка також постійно змінюється. Коли розпочнеться Масниця в 2024 році та якими є основні традиції святкування.
Масниця 2024 – дата
Цьогоріч Масниця, або, як ще кажуть, Масляна, Колодій, Сиропуст або Сирний тиждень, триватиме з 11 березня до 17 березня. Щоб вирахувати дату початку свята, потрібно відняти від дня святкування Великодня 56 днів.
Оскільки Великдень у 2024 році святкуватимуть 5 травня, то Масниця, відповідно, розпочнеться 11 березня.
Традиції святкування Масниці в Україні
Масниця символізує пробудження весни та проводи зими. Це свято відоме ще з часів язичництва, але його продовжували святкувати й після запровадження християнства і святкують зараз. В Україні заведено відзначати Масницю весело і яскраво – з народними піснями, танцями, іграми.
Невід'ємним елементом святкування є смачні частування. На відміну від російської Масляної, в Україні основною стравою свята є не млинці, а вареники з сиром, политі сметаною. Крім того, готують вареники, налисники з різними начинками, пиріжки.
В церковній традиції Масницю називають Сирною Седмицею. Протягом цього тижня дозволяється споживати рибу та молочні продукти. Таким чином, віряни готуються до початку Великого посту. Вважається, що так можна очистити душу і тіло від негативної енергії. Закінчується Масний тиждень "Прощеною неділею".
За традиціями, кожен день Масного тижня присвячується певному обряду. Готувалися до свята і дорослі, і діти, в центрі міста чи села створювали місце для святкування. В неділю, перед початком Сирної Седмиці, заведено було ходити в гості.
Дохристиянська назва свята – Колодій. Раніше воно присвячувалося маленькому Сонцю-Божичу, який підріс та набрався сил, щоб розкручувати Сонячне Коло, тобто став Колом-Дієм. Свято супроводжувалося певними обрядами з колодкою – символом продовження роду.
Неодруженим хлопцям до ноги прив'язували дерев'яний брусок, ніби караючи їх за те, що вони не одружилися до початку посту. Щоб позбутися колоди, хлопець пропонував натомість подарунки, гроші або частування. Такий жартівливий обряд відображав те, що у громаді засуджували неодружену молодь, стимулюючи тим самим продовження роду.
Джерело: 5692.com.ua