Ранкова чашка кави – невід'ємний атрибут початку нового дня для багатьох людей. Ми п'ємо цей ароматний напій не тільки заради смаку, а щоб підвищити тонус організму, отримати заряд енергії, активізувати роботу мозку. Проте не всі знають, що споживання кави одразу після сну не забезпечить усі ці ефекти, які ми сподіваємось отримати.
Коли краще випити каву, щоб отримати оптимальний заряд енергії, розповіла експерт зі сну доктор Дебора Лі.
Коли ви прокидаєтеся, рівень гормону стресу кортизолу досягає свого піку, гормону, який підвищує пильність і концентрацію, а також регулює ваш метаболізм і реакцію імунної системи. Якщо випити каву, щойно ви відкриєте очі, це може завдати більше шкоди, ніж користі, і навіть може зробити вас несприйнятливими до кофеїну протягом тривалого проміжку часу, – пояснила Дебора Лі.
Тому доктор радить пити каву не раніше ніж через 45 хвилин після пробудження, коли рівень кортизолу в організмі починає знижуватися. Тоді напій забезпечить оптимальний заряд енергії.
Найкращим часом для споживання першої чашки кави є середина або пізній ранок. Зазвичай у цей період починає відчуватися спад активності та виникає потреба підбадьоритися.
Найкращий час для пиття кави — це зазвичай пізній ранок, коли рівень кортизолу значно нижчий і ви починаєте відчувати спад енергії, але не надто пізно вдень, оскільки це може вплинути на ваш сон, – каже доктор.
Приміром, якщо людина прокидається близько 7 ранку, рекомендується запланувати першу чашку кави у проміжку між 10 та 12 годинами. Тоді можна отримати найбільшу користь від кофеїну, так, що "тіло та розум оцінять це", пояснила Лі.
Також експерт зазначила, що варто уникати споживання кофеїну після 15:00, включаючи каву, газовані напої, енергетичні напої та чай. У цей період краще надавати перевагу трав'яним чаям.
Читайте також:
- Джерело вітамінів і профілактика онкології: дієтологи назвали позитивні наслідки регулярного вживання капусти
- Справжній магніт для мільярдерів: ці 8 жіночих імен здатні привабити найуспішніших чоловіків
- В які продукти харчування додають небезпечний "клей": ми їмо їх, навіть не здогадуючись про ризики
Джерело: 5692.com.ua