Верховна Рада готується до голосування за новий законопроєкт щодо мобілізації, який був представлений наприкінці 2023 року, однак був відправлений на удосконалення Кабміном. Наразі документ знову подали до парламенту. Проєкт планують розглянути 6 лютого, але вже зараз в Оборонному комітеті ВР виокремили деякі "мінуси" та "плюси" закону.
"Мінуси" законопроєкту
Одним із критикованих аспектів є відсутність у тексті норми про ротацію. Голова парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич вказав, що нова версія законопроєкту не містить визначень про терміни та умови ротації, необхідної для військовослужбовців. Депутат висловив припущення, що цей пункт може бути внесений під час внесення подальших поправок до документа.
Завітневич також висловив своє незадоволення пунктом про мобілізації засуджених, яку передбачає законопроєкт. Він зауважив, що в минулому такий підхід в СРСР призвів до проблеми "дідівщини", коли колишні ув'язнені потрапляли до Збройних сил, і почалася внутрішньозбройна "самосудова" система. Завітневич відзначив, що і самі військові, здебільшого, проти цього положення.
"Плюси" законопроєкту
Позитивними змінами у новому законопроєкті Завітневич вважає введення норми, яка забороняє мобілізацію осіб з інвалідністю під час воєнного стану. Також депутат висловив підтримку дозволу військовослужбовцям, які повернулися з полону, звільнятися за власним бажанням, і можливості демобілізації військових після 36 місяців служби.
Крім того, серед нововведень законопроєкту він виокремив норму, яка передбачає 90-денну відпустку зі збереженням грошового забезпечення для звільнених з полону військовослужбовців, які вирішили продовжувати службу.
Джерело: 5692.com.ua