З наступного року українці зможуть безоплатно отримати низку психологічних послуг у сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. Як повідомлялось раніше, понад 60% лікарів "первинки" пройшли спеціальне навчання і підготовлені для надання таких послуг. У МОЗ розповіли, які саме послуги та в яких медичних закладах будуть доступні у 2024 році.
"Розуміючи вплив війни на ментальне здоровʼя наших громадян, ми поставили собі завдання максимально спростити доступ пацієнта до психологічної допомоги. Щоб у людей у будь-якому куточку України була можливість отримати психологічну консультацію," – зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
На сьогоднішній день 8620 лікарів у 865 закладах первинної меддопомоги надають послуги з охорони ментального здоровʼя. Однак уряд має намір збільшити цей показник. У наступному році майже 800 медзакладів зможуть ухвалити договори з НСЗУ на надання послуг у межах пакета "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги".
За цим пакетом пацієнти отримуватимуть ранню діагностику та базову психологічну допомогу. Безоплатними будуть такі види послуг:
- оцінка психічного статусу пацієнта для виявлення психічних і неврологічних розладів (ПНР), а також оцінка психічного статусу дітей для виявлення емоційних, поведінкових розладів, насильства;
- направлення на проведення лабораторних та інструментальних досліджень;
- скерування пацієнта до лікаря-психіатра;
- складання плану ведення та лікування;
- надання першої психологічної допомоги;
- моніторинг лікування;
- забезпечення супроводу пацієнта з ПНР;
- скерування до вузьких фахівців (психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога та/або невролога);
- направлення пацієнта в інші лікарні для надання спеціалізованої допомоги;
- психологічна підтримка членів родини та осіб, які здійснюють догляд за пацієнтом;
- навчання пацієнта техніці самодопомоги.
Крім того, передбачена можливість надання методами телеконсультування та телевідеоконсультування у режимі реального або відкладеного часу.
У МОЗ зазначили, що пацієнти можуть перевірити, чи є той чи інший медзаклад серед тих, що надають першу психологічну допомогу. Для цього потрібно зателефонувати на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77.
Джерело: 5692.com.ua