Одним з найдовших у році є Різдвяний піст, який триває протягом 40 днів. Він допомагає християнам підготуватися до великого свята – Різдва Христового.
У зв'язку з переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар тепер Різдво в Україні святкуватимуть 25 грудня, як і в усіх країнах Європи.
Коли почнеться та завершиться Різдвяний пост – дати
За новим календарем Різдвяний піст почнеться за 40 днів до святкування Різдва, тобто 15 листопада.
У народі цей піст, що починається за 40 днів до дня народження Христа, називають Пилипівкою, оскільки його початок припадає на наступний день після дня вшанування святого апостола Пилипа (14 листопада).
Завершиться Різдвяний піст 2023 року 24 грудня, напередодні Різдва.
Традиції та заборони на Різдвяний піст
Вважається, що під час посту людина має очиститись як морально, так і фізично. Це потрібно для того, щоб зустріти Різдво з чистою душею та світлими думками. Тому в цей період діють певні заборони в їжі та загалом.
Умовно Різдвяний піст розділяють на три етапи:
з 15 листопада до 6 грудня;
з 7 грудня до 18 грудня;
з 19 до 24 грудня.
У перші три тижні посту дозволяється їсти рибу та пити вино по вівторках, четвергах, суботах та неділях. У понеділок на столі мають бути гарячі страви без масла чи олії, а у середу та п'ятницю слід дотримуватися сухоїдіння.
Наступні 10 днів харчування змінюється. У понеділок дозволена рослинна їжа без жирів. У вівторок та четвер додавати жири можна. Середа та п'ятниця – дні сухоїдіння. На вихідних дозволено включити в раціон рибні страви, олію та вино.
Найбільш суворі заборони діють протягом останнього етапу посту. У вівторок та четвер можна їсти гарячі страви, але жири не дозволяються. Понеділок, середа та п'ятниця – дні сухоїдіння. У суботу та неділю в страви можна додавати жири.
Під час посту заборонені такі продукти:
яйця;
молочні продукти (молоко, сир, сметана, масло);
бульйони на м'ясі;
м'ясні страви, ковбаса.
Можна їсти:
овочі;
фрукти;
каші;
гриби;
бобові;
горіхи;
мед.
Щоб різка зміна раціону харчування не мала негативних наслідків для здоров'я, фахівці рекомендують поступово переходити до посту. Суворі обмеження не застосовують до хворих, маленьких дітей, вагітних жінок, а також людей, які перебувають у дальній дорозі, відновлюються після хвороби чи операції.
Під час посту важливо церква закликає розкаюватися у гріхах та багато молитися. Крім того, в дні Різдвяного посту слід утримуватися від:
згубних звичок;
конфліктів, поганих слів і думок;
ненависті та жадібності;
інтиму;
відвідування розважальних заходів, святкувань.
Також у піст не можна проводити обряди вінчання, але дозволено хрестити дітей та відспівувати померлих.
Джерело: 5692.com.ua