Національний банк в партнерстві з громадською організацією Junior Achievement Ukraine вперше в Україні провів дослідження рівня фінансової грамотності серед школярів 10 класів. Про це йдеться у повідомленні НБУ.Метою дослідження було визначити рівень знань та умінь учнів перед упровадженням предмета “Підприємництво і фінансова грамотність”. Із 2025-2026 навчального року цей предмет стане обов’язковим для учнів всіх 8 класів та надалі вкладатиметься і в 9 класі. У 2027 році заплановане проведення другого циклу дослідження, що дасть змогу порівняти результати та оцінити ефективність методик викладання нового предмета.Підліткам пропонувалося пройти 21 кейсове завдання. Вони складалися за прикладом Програми міжнародного оцінювання учнівства з фінансової грамотності. Також діти відповідали на 20 запитань анкети, метою яких було глибше проаналізувати фактори впливу на їхні академічні результати.Дослідження показало, що середній рівень правильних відповідей на кейсові завдання серед підлітків – 46,6%, що відповідає 3 балам за 12-бальною шкільною системою оцінювання. Такий результат свідчить про початковий рівень фінансової грамотності українських підлітків.Найкращі результати показали учні з Дніпропетровської (57,4%), Івано-Франківської (53,7%) областей та міста Києва (50,4%). Найнижчі – зафіксовані в Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях.Дівчата мають дещо кращі результати (47,4%), порівняно з хлопцями (45,6%). Показники міських та сільських школярів становлять 48% і 40% відповідно. Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин із низьким соціально-економічним статусом. 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси, що були представлені в опитуванні, не надав жоден підліток.Водночас, дослідження свідчить, що фінансова грамотність підлітків зростає завдяки: досвіду використання фінансових продуктів, зокрема планування витрат, ведення бюджету, заощадження, досягнення фінансових цілей;спілкуванню з батьками на тему грошей;самостійному вивченню фінансової грамотності через книги та Інтернет.Щодо ставлення підлітків до нового предмету, то понад три чверті (77,6%) опитаних підлітків вважають, що в школах потрібно його запровадити.Дослідження проводилось у квітні 2024 року Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка. Вибірку формував ДНУ “Інститут освітньої аналітики”. В опитуванні взяли участь 97 шкіл з 19 областей України та міста Києва. Було опитано 3139 учнів віком 14 – 17 років.
Читати даліКатегорія: Афіша
У Китаї представили акумулятори для електрокарів із запасом ходу 1500 км
Китайський виробник Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) представив одразу три проривні технології для автомобільних акумуляторів на презентації у Шанхаї.Головним оголошенням заходу CATL Tech Day 2025 стала інноваційна батарея Freevoy Dual Power Battery, яка забезпечує надзвичайний максимальний запас ходу на одному заряді, що перевищує 1500 кілометрів. Використання такої дозволить електричним автомобілям повноцінно конкурувати з гібридними моделями.CATL також представила свою батарею Shenxing другого покоління. Нова батарея забезпечує запас ходу 800 кілометрів і має максимальну швидкість зарядки, що наближається до 12C. Її максимальна зарядна потужність перевищує 1,3 мегавата, пише CarNewsChina.На практиці це означає збільшення запасу ходу на 2,5 кілометра за секунду зарядки. Це 520 кілометрів всього за п’ять хвилин. Виробник показав значний прогрес порівняно з акумулятором Shenxing першого покоління, представленим у 2023 році, який був першим у світі літій-залізо-фосфатним акумулятором, здатним забезпечити 400 кілометрів запасу ходу за 10 хвилин зарядки.Третім важливим оголошенням стала іонно-натрієва батарея CATL, масове виробництво якої заплановано на грудень цього року. Вона буде сумісна як з гібридними, так і з чисто електричними автомобілями. Ця батарея досягає найвищої в галузі щільності енергії в 175 Вт-год/кг, що дає змогу гібридним транспортним засобам досягати запасу ходу понад 200 кілометрів, а суто електричним транспортним засобам — понад 500 кілометрів. Акумулятор підтримує надшвидку зарядку і може похвалитися дивовижним терміном служби в 10 000 зарядок.
Читати даліLG згортає бізнес зарядок для електромобілів через стагнацію ринку
Південнокорейська компанія LG Electronics вирішила згорнути напрямок виробництва зарядних пристроїв для електромобілів через зниження глобального попиту. Про це пише агенція Yonhap. Дочірню компанію HiEV Charger, яка спеціалізувалася на зарядній інфраструктурі, буде ліквідовано. Працівників – переведуть до інших підрозділів LG.У компанії запевнили, що обслуговування наявних клієнтів продовжиться без перерв або збоїв.LG вийшла на ринок зарядних пристроїв у 2022 році, коли придбала HiEV Charger (раніше — AppleMango), і з того часу пропонувала зарядні рішення на території Південної Кореї, зокрема в мережі магазинів Emart. У 2024 році LG також відкрила завод у Техасі, розширивши присутність на ринку США.Рішення про вихід з цього бізнесу пов’язане з наміром компанії зосередитися на розвитку інших стратегічних напрямків, зокрема систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря (HVAC).Раніше генеральний директор LG Electronics Чо Чжу Ван називав бізнес зарядних станцій одним із ключових для досягнення мети компанії — 100 трильйонів вон (понад $70 млрд) обсягу продажу до 2030 року.
Читати даліЯпонії вперше за 25 років почала імпортувати рис з Південної Кореї
Через дефіцит вітчизняного рису та зростання цін Японія вперше з 1999 року почала імпортувати рис із Південної Кореї. Це змушує японців змінювати смакові вподобання. Про це повідомляє The Guardian.Як повідомляють місцеві ЗМІ, перша партія – всього 2 тонни – вже з’явилася в супермаркетах і онлайн-магазинах, а найближчими днями очікується постачання ще 20 тонн. Попри традиційний скепсис японців до імпортного рису, нинішня ситуація змушує змінювати споживчі звички.Чому в Японії дорожчає рисЦіни на рис, вирощений у Японії, за рік більш ніж подвоїлися. Станом на початок квітня середня ціна 5 кг рису в супермаркетах сягнула 4214 японських єн (30 доларів) – удвічі більше, ніж торік. Зростання цін викликане поєднанням рекордної спеки влітку 2023-го, панічних закупівель на тлі попереджень про стихійні лиха та логістичних труднощів.Щоб стримати ціновий стрибок, уряд у березні почав використовувати стратегічні запаси – було оголошено про випуск 210 тисяч тонн рису з резервів. Проте заходи виявилися малоефективними: до кінця місяця в роздріб надійшло лише 426 тонн, або 0,3% від загального обсягу. Міністерство сільського господарства пояснює це нестачею транспорту й тривалим процесом підготовки зерна до продажу.Експорт рису до Японії стрімко зростаєЧерез дефіцит дедалі більше закладів громадського харчування переходять на імпорт. Наприклад, власник ресторану в Токіо Арата Хірано торік почав використовувати каліфорнійський рис, який хоч і подорожчав удвічі, але все ще дешевший за японський. Відвідувачі не скаржаться – дехто навіть не помічає різниці.Очікується, що цьогоріч експорт південнокорейського рису до Японії сягне найвищого рівня з 1990 року. Криза також відкриває нові можливості для експортерів із США.
Читати даліУ Раді розповіли деталі майбутньої моделі ринку криптовалют
У Верховній Раді хочуть збирати податки з доходів українців від криптовалют. Депутати готують модель для ринку. Про це повідомив голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев.Гетманцев повідомив, що законопроєкт про віртуальні активи розглянуть на комітеті 24 квітня.”Складний документ, який об’єднує всі основні питання щодо криптоактивів. Регулювання обігу, статус регуляторів, оподаткування”, – написав він.Зокрема, запропонована “найпростіша” модель податків – оподаткування прибутку. “Тобто оподатковується різниця між тим, що власник криптоактиву протягом звітного річного податкового періоду витратив на придбання криптоактивів, і тими доходами, які він отримав від продажу цих активів”, – пояснив депутат від “Слуги народу”.Крім того, передбачений перехідний період. “Передбачається, що протягом року людина може продати й задекларувати свій дохід від криптоактивів за ставкою 5% без підтвердження витрат на їх придбання в минулому”, – додав Гетманцев.Регулювання ринку криптовалютНагадаємо, у Меморандумі з МВФ за грудень 2024 року з'явився пункт, за яким Україна оновить законодавство щодо регулювання криптовалют. Національний банк України та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР)підготують відповідні зміни за технічної допомоги МВФ. Документ також встановить, який з цих органів стане головним регулятором криптовалютного ринку в Україні.НКЦПФР в березні представила свій проєкт Моделі регулювання та нагляду на ринку віртуальних активів України.У НБУ заявили, що законопроєкт про віртуальні активи в Україні із розподілом повноважень регуляторів буде підготовлено до жовтня 2025 року.
Читати даліСША ввели мита у 3521% на імпорт сонячних батарей з Камбоджі
США ввели мита до 3521% на імпорт сонячних батарей із Камбоджі, В’єтнаму, Малайзії та Таїланду. Про це пише Bloomberg.Для Камбоджі буде встановлено тариф на рівні 3521%, а для виробників із Малайзії мита становлять 34,4%, В’єтнаму – 395,9%, Таїланду – 375,2%.За даними інформагентства, в 2024 році в США із цих чотирьох держав Азії було поставлено обладнання для сонячних панелей на суму 12,9 мільярда доларів – це 77% від загального імпорту таких товарів.Мита, оголошені в понеділок, є кульмінацією річного торговельного розслідування, яке виявило, що виробники в Камбоджі, В’єтнамі, Малайзії та Таїланді несправедливо отримують вигоду від державних субсидій і продають експорт до США за ставками, нижчими за собівартість виробництва. Розслідування було розпочато вітчизняними виробниками сонячних батарей за часів колишнього президента Джо Байдена.За даними видання, незважаючи на те, що мита призначені на користь вітчизняним виробникам, вони також завдадуть шкоди розробникам відновлюваної енергетики в США, які довгий час покладалися на недорогі іноземні постачання, посилюючи невизначеність у секторі, який постраждав від політичних змін у Вашингтоні.Мита будуть доповнені до нових широкомасштабних мит, запроваджених президентом США Дональдом Трампом.Copyright © 2025 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода
Читати даліСпоживання електрики знову зросло – “Укренерго”
В Україні 22 квітня станом на 9:30 рівень споживання електроенергії був на 5,1% вищим, ніж попереднього дня — у понеділок. Про це йдеться у повідомленні “Укренерго”.”Причина — традиційне зростання енергоспоживання на початку робочого тижня та у післясвятковий період”, – пояснюють в компанії.Крім цього, 21 квітня добовий максимум споживання був зафіксований увечері. Він був на 9,9% нижчим, ніж максимум попереднього робочого дня — у п’ятницю. Це пояснюється суттєвим потеплінням та неробочим святковим днем у понеділок в багатьох установах та організаціях.В “Укренерго” закликали користуватись сьогодні потужними електроприладами у період найбільш ефективної роботи сонячних електростанцій — з 10:00 до 18:00.Нагадаємо, в Україні підвищилася ефективність роботи сонячних електростанцій з настанням весни й сонячних днів, і для балансування енергосистеми українців закликають використовувати потужні електроприлади вдень.
Читати даліБанки в Україні продовжують скорочувати відділення: залишилося менше 5 тисяч
Українські банки скорочують відділення, переводять обслуговування в онлайн-формат. За останні 15 років відділень стало вчетверо менше. Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ).Станом на 1 квітня 2025 року в Україні налічувалося 4966 діючих структурних підрозділів банків. З початку року кількість скоротилася на 45.Крім того, 842 відділення банків перебувають у статусі “тимчасово зупинених”.Найбільша кількість відділень у державному Ощадбанку – 1152. Крім того, роботу 62 відділень банку тимчасово зупинено.Державний ПриватБанк перебуває на другому місці – 1 105 відділень. Ще 65 тимчасово призупинено.Далі з великим відривом йдуть банк іноземної банківської групи Райффайзен Банк (325), приватний ПУМБ (223) і банк іноземної банківської групи УкрСиббанк (218).Скорочення кількості банківСтаном на 1 квітня в Україні залишилося 60 банківУ грудні минулого “Комінвестбанк” було визнано неплатоспроможним, проте на 1 січня НБУ ще враховував у статистиці 29 відділень цього банку. У лютому НБУ почав ліквідацію банку, і ці відділення вже не враховуються. Таким чином, основне скорочення на початку року припало на цей банк.Крім того, на початку 2025 року банк “Портал” здав ліцензію. У нього не було відділень.Відділення банківБанки останніми роками скорочують кількість своїх відділень. Порівняно з максимумом 2009 року їхня кількість впала більш ніж у чотири рази.За даними НБУ, українські банки скорочують відділення і банкомати та збільшують кількість POS-терміналів.
Читати даліФранція збільшила виробництво артсистем Caesar, 90% яких призначено для України.
Французьке оборонне об'єднання KNDS значно збільшило обсяги виробництва артилерійських систем Caesar, переважна більшість яких – близько 90% – призначена для постачання в Україну. Про це пише видання Le Monde.Якщо до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну заводи KNDS випускали всього дві САУ Caesar на місяць, то сьогодні їх кількість зросла до шести, з амбітними планами досягти 12 одиниць щомісяця до кінця 2025 року. Крім того, на підприємстві в Ла-Шапель-Сент-Юрсен подвоєно обсяги виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів — до кінця поточного року планується випустити до 100 тисяч боєприпасів.У зв'язку з нарощуванням темпів виробництва підприємства KNDS розширили свій штат. Видання пише, що з 2022 року компанія прийняла на роботу 160 нових співробітників, а на 2025 рік заплановано прийом ще 50 фахівців.САУ “Caesar”: які характеристики?Самохідна артилерійська установка Caesar – розробка французької компанії Nexter-KNDS. Простіше кажучи – це гармата на колесах. За “колеса” відповідає платформа Renault Sherpa 6×6. Також є варіант платформи від чехів – Tatra T-815 8×8.САУ призначена для контрбатарейної боротьби, а також ліквідації ворожої техніки та живої сили. Вагомим аргументом є дальність у 40 кілометрів, точність та мобільність, яка в порівнянні з російськими аналогами робить Caesar снайпером серед артсистем.Тактико-технічні та інші характеристики: Вага: 18,5 тон Довжина гармати: 10 метрів Довжина корпусу: 10,5 метра Висота: 3,26 метра Ширина: 2,55 метра Двигун: дизельний Швидкість руху: по шосе – 80 км/год, по пересіченій місцевості – 50 км/год Запас ходу по шосе: 600 км Гармата: гаубиця 155-мм калібр марки TR F1 Максимальна швидкострільність: 6 вистрілів на хвилину Боєкомплект: 18 снарядів (у версії 6*6)САУ Caesar оснащена броньованою кабіною на 5 осіб, яка захищає від куль (калібр до 7,62 мм) та уламків снарядів (2 STANAG 4569). Також є система кондиціонування повітря.На Caesar стоїть цифрова система керування вогнем. Цей блок постійно оновлюють та модернізують.В САУ Caesar використовуються два приводи наведення: основний – гідравлічний та допоміжний – ручний. Для стрільби самохідна артилерійська установка може застосовувати касетні боєприпаси, уламково-фугасні, освітлювальні, димові снаряди, протитанкові керовані снаряди BONUS та активно-реактивні снаряди.
Читати даліСБУ затримала ще одного коригувальника ударів РФ по Миколаєву
Служба безпеки України затримала у Миколаєві ще одного учасника викритої у березні 2025 року російської агентурної групи, яка коригувала ракетно-дронові удари по місту. З посиланням на дані СБУ.Під час спецоперації у березні затримали чотирьох російських агентів.За матеріалами справи, основними цілями були запасні командні пункти і логістичні склади Сил оборони України на південному фронті.П'ятого коригувальника затримали за місцем проживання. Після викриття ворожого осередку він переховувався, щоб уникнути правосуддя.50-річний місцевий безробітний потрапив у поле зору росіян як прокремлівський коментатор у чатах Телеграм-каналів.Він, як і решта учасників групи, контактував з росіянами через зрадника Сергія Лебедєва (відомого під псевдонімом “Лохматий”), який переховується у Донецьку і працює одразу на ФСБ і воєнну розвідку РФ.Встановлено, що коригувальник, діючи окремо від інших агентів, обходив місто і намагався виявити локації базування українських захисників.Також фігурант “втемну” випитував потрібну інформацію у знайомих під час побутових розмов.Зібрані дані він месенджером передавав “Лохматому”, який потім звітував перед російськими кураторами.Під час обшуків у затриманого вилучили мобільні телефони із доказами роботи на росіян і набої до стрілецької зброї, походження яких з’ясовують правоохоронці.Слідчі СБУ повідомили фігуранту про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 3 ст. 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про рух, переміщення або розміщення Збройних сил України) і ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження з бойовими припасами).Зловмисник перебуває під вартою. Йому загрожує до 12 років тюрми.
Читати далі