Експорт з чорноморських портів сягнув довоєнного рівня – Україна в ООН

Після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи влітку минулого року 1300 суден скористалися тимчасовим морським маршрутом, створеним Україною та міжнародними партнерами. Про це заявив у понеділок постпред України при ООН Сергій Кислиця.
За словами Кислиці, українська сільгосппродукція доправляється по альтернативному морському коридору до 40 країн.

“Це перевищує обсяг експорту за весь рік функціонування Чорноморської зернової ініціативи”, – сказав він.

Загалом з портів “Південний”, “Одеса” та “Чорноморськ” було експортовано 25 млн тонн продукції українських аграріїв, додав він, пояснивши, що експорт з цих портів досягнув довоєнного рівня.
“Ми послідовно працюємо над збільшенням пропускної здатності всіх коридорів”, – зауважив постпред.

Він нагадав, що близько 400 млн людей у світі залежать від українського експорту продовольства.
“Навіть у ці складні часи ми готові відстоювати свою роль гаранта глобальної продовольчої безпеки. Гуманітарна програма “Зерно з України” слугує гідною ілюстрацією цього”, – сказав дипломат.

На сьогодні в рамках цієї ініціативи до Сомалі, Ефіопії, Кенії, Ємену, Нігерії та Судану було відправлено 8 суден з понад 200 тис. тонн зерна.
Минулого тижня в рамках ініціативи та за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН до Судану відбула чергова партію українського збіжжя, розрахована для надання допомоги 2 млн осіб, зауважив Кислиця.
Він наголосив, що припинення російської окупації та ракетних атак на українські порти й інфраструктуру збільшить постачання продовольства на світовий ринок, що сприятиме посиленню глобальної продовольчої безпеки.
Нагадаємо, Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, у якій брали участь Україна, Туреччина, ООН та РФ, 17 липня 2023 року. Комплекс відповідних заходів передбачав, зокрема, розблокування Москвою чорноморських портів для експорту українського продовольства.

Читати далі

У НБУ повідомили, як працюватимуть банки на Великдень та травневі свята

На початку травня в Україні відзначають одразу три свята. Однак через війну додаткових вихідних не буде.
Як зазначили в НБУ, в період дії воєнного стану в Україні тимчасово призупинена дія окремих норм законодавства про працю. Зокрема, закон “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” визначає, що скасовуються святкові й неробочі дні, у тому числі не переноситься вихідний день на наступний після святкового, якщо той припадає на суботу чи неділю.

“Отже, 1, 6 та 8 травня будуть звичайними робочими днями для фінансової системи”, – йдеться в повідомленні.

Водночас система електронних платежів Національного банку (СЕП) вже понад рік працює в режимі 24/7/365.
“Усі банки України підключені до системи та мають можливість здійснювати платежі клієнтів цілодобово та без вихідних, ураховуючи власні потреби та потреби своїх клієнтів”, – пояснили в НБУ.

Читати далі

Politico: Атаки дронів на НПЗ призвели до дефіциту бензину у Росії

Хвиля ударів безпілотників по нафтопереробних заводах у глибині Росії призвела до того, що там закінчився запас бензину.
Про це повідомляє Politico.
За даними видання, у Росії різко зросли ціни на дизельне пальне для споживачів різко. Порівняно з попередніми показниками зросли, лише за останній тиждень вони зросли майже на 10 відсотків.
Ціни на бензин також досягли шестимісячного максимуму – зросли більш ніж на 20 відсотків з початку року. Це пов'язано з тим, що через постійні атаки на НПЗ зменшується постачання палива, адже все більше підприємств змушені призупиняти виробництво.
Для Росії атаки на нафтопереробні заводи завдає критичної шкоди, адже кількість палива зменшилась не лише для цивільних споживачів, а й для військової техніки.
Зауважимо, що у 2023 році Росія була змушена накласти заборону на експорт бензину та дизельного пального через дефіцит на внутрішньому ринку. Однак на міжнародному ринку російське паливо коштувало дорожче ніж в середині країни-агресора. Тому посередники продавали бензин за кордон на чорному ринку.
Ситуація з нафтопереробними заводами змусить Росію обирати – наповнювати коштами за бензин свій бюджет і таким чином спонсорувати війну в Україні чи забезпечити паливом своїх військових та цивільних.
Удари по НПЗ Росії
Останнім часом на нафтопереробні заводи у Росії почастішали атаки безпілотників. За даними джерел РБК-Україна – вибухи на НПЗ, а також атаки на них – це спецоперації українських військових. Вони направлені на те, щоб знизити виробництво палива у Росії.
Ці атаки викликали суперечність у західних партнерів України. Зокрема, у США спочатку закликали Україну припинити ці атаки побоюючись зростання цін на бензин на міжнародному ринку.
Остання така атака відбулась 27 квітня. Тоді було атаковано військовий аеродром та два нафтопереробні заводи у Краснодарському краї Росії.

Читати далі

Понад 116 тисяч жителів Дніпропетровщини не сплатили жодного рахунку за світло з початку року

Жителі області протермінували за спожиту електроенергію більше 775 млн грн. Попри постійні заклики підтримувати енергетику в умовах ворожих обстрілів, деякі споживачі протягом тривалого часу свідомо ігнорують оплату за світло.

Читати далі