Бензин, дизель, автогаз: як зросли ціни на українських АЗС у березні

Роздрібні ціни на бензин, дизельне пальне в Україні зросли у березні 2024 року приблизно на 4%. Автогаз подорожчав менше. Про це свідчать дані моніторингу “Консалтингової групи А-95”.
За даними моніторингу, середні роздрібні ціни 29 березня на бензин А-95 становлять 53,69 гривні за літр (+2,23 гривні за місяць), на дизельне паливо 54,02 гривні за літр (+2,16 гривні), на автогаз 28,15 гривні за літр (+0,13 гривні).

Причини зміни цін
Україна з початку війни імпортує майже весь обсяг палива. Основним фактором, який впливає на ціну палива в Україні, є світові ціни на нафту. За 2023 рік ціни впали на 10% до 77,5 доларів за барель сорту Brent, що призвело до зниження цін на бензин і дизель.
Сьогодні нафта Brent коштує близько 87,5 доларів за барель. У березні ціни зросли майже на 5%.
Як заявив директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн, блокада польськими фермерами українського кордону може призвести до подорожчання автогазу на АЗС до 3 гривень за літр.
За його словами, зростання цін на бензин і дизель, що спостерігається на АЗС, викликане в першу чергу підвищенням світових цін на нафту, які зросли з початку року приблизно на 10%.

Читати далі

АТБ очолила список найбільших українських компаній

Корпорація “АТБ” за підсумками 2023 року очолила список 100 найбільших компаній України. З посиланням на рейтинг топ-100 найбільших компаній України від УП.
“Уперше серед найбільших компаній України за доходами змінився лідер. Цей статус перейшов до “АТБ-Маркету”. Оборот мережі у 2023 році збільшився на 33 млрд грн – до 181 млрд грн”, – йдеться в статті.

Так, за даними журналістів, АТБ за оборотами вперше потіснив з чільного місця рейтингу багаторічного лідера НАК “Нафтогаз України”.
Динамічне зростання продемонстрували й інші представники ритейлу, провідна десятка яких збільшила оборот за підсумками 2023 року з 413 млрд грн до 537 млрд грн.
“На відміну від першого року війни, у 2023 році споживча інфляція була мінімальною, тож цей результат – лише їхня заслуга”, – йдеться в статті.

АТБ зберігає титул й найбільшого платника податків у вітчизняному продуктовому ритейлі. Як повідомили в прес-службі АТБ, компанія збільшила обсяг сплати податків та зборів на 4,62 млрд грн і її внесок до бюджетів усіх рівнів за підсумками 2023 року сягнув 25,06 млрд грн.
В АТБ наголошують, що попри негативні чинники, зумовлені війною, сплата податків патріотичним бізнесом робить вагомий внесок у майбутню перемогу України, а також у зростання економіки країни.
“Другий рік повномасштабної війни в Україні став серйозним випробуванням для українського суспільства, бізнесу й економіки загалом. Попри серйозні виклики, загрози та складнощі відповідальний торговельний бізнес, котрий протягом буремного 2022-го зазнав певного спаду, у 2023-му вже показав зростання добрими темпами. Є навіть підстави вважати, що цього року він досягне довоєнного рівня. Це важливо насамперед тому, що ритейл є драйвером української економіки – його внесок у ВВП країни становить близько 14%”, – прогнозують в АТБ.

Читати далі

Ще один банк долучився до програми “єОселя”

“Банк Кредит Дніпро” став восьмим банком, який приєднався до державної програми “єОселя”.
Про це йдеться в повідомленні “Укрфінжитла”.
“Укрфінжитло” та “Банк Кредит Дніпро” уклали генеральну угоду та договори про співробітництво. Наразі цей банк вже можна обрати у мобільному застосунку “Дія”.
Голова правління “Укрфінжитла” Євген Мецгер наголосив, що приєднання вже восьмого банку-партнера розширить можливості громадян обирати найзручніші для себе умови кредитування в рамках “єОселі”.
Відтепер кредитування по єОселі можливе через вісім банків-партнерів:

Ощадбанк,
Приватбанк,
Укргазбанк,
Глобус банк,
Sky Bank,
Укрексімбанк,
Sense Bank,
Банк Кредит Дніпро.

Читати далі

На Закарпатті можуть побудувати річковий порт на Тисі

На березі річки Тиса на Закарпатті може з’явитись річковий порт з мультимодальним терміналом – до Закарпатської ОВА звернулось держпідприємство “Адміністрація річкових портів” про виділення земельної ділянки.
У ОВА обговорили перспективи реалізації цього проєкту обговорили під час наради спільно з фахівцями профільних департаментів обласної військової адміністрації, Басейновим управлінням водних ресурсів (БУВР) Тиси, прикордонниками.

Завдяки мультимодальному терміналу можна було б організувати міжнародні перевезення Тисою із виходом до більших судноплавних річок.
“Річковий порт та мультимодальний термінал стануть першими об’єктами такого типу в межах Закарпаття. Його важливість для міжнародних перевезень для країни і нашого краю зокрема важко переоцінити.
Вивчаємо документальну базу, проблемні питання, комунікуємо з усіма зацікавленими структурами, щоб розробити стратегію якомога швидшого втілення проєкту”, – зазначив заступник голови ОВА Мирослав Білецький.
Також у селі Горонда Закарпатської області планується реалізація проєкту з будівництва “сухого порту” для організації поставок української агропродукції в Італію.

Читати далі

Україна отримала 1,5 млрд доларів від Світового банку

Україна у п'ятницю, 29 березня, отримала $1,5 млрд на підтримку розвитку (Development Policy Loan, DPL) від Японії та Великобританії через механізм Світового банку. Про це інформувала пресслужба Міністерства фінансів.

У Мінфіні зазначили, що кредит виділили під гарантії Японії через фонд ADVANCE Ukraine у розмірі $984 млн та під гарантію Великобританії на суму $516 млн.
До держбюджету надійшло $1,4 млрд, оскільки з метою зниження вартості обслуговування кредиту передбачено капіталізацію відсотків із японських грошей на суму $99,54 млн, додали в міністерстві.

Читати далі

Експерт: Україна втратила 10% генерації електроенергії через обстріли

Високовольтна інфраструктура має резерви для відновлення після масованих ударів, а пошкоджені потужності електростанцій потребують довготривалих ремонтів. Про це сказав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
“З одного боку, удари по високовольтних лініях дуже чутливі. Але з іншого – там підготовка краща. Укренерго має резерв обладнання і певний його потік, має кращу, ніж генерація, систему захисту, в тому числі пасивного”, – сказав Харченко.

Він зазначив, що споживачі, які постраждали внаслідок обстрілів 22-23 березня, уже заживлені, й процес відновлення енергопостачання відбувається стабільно. Йдеться про Харківську, Одеську, Хмельницьку області.
“Що стосується генерації, тут усе погано. Удари нанесені дуже суттєві, розбито багато генеруючих потужностей. Ми втратили понад 10% генерації, яка була нам доступна ще 20 березня”, – зауважив експерт.

Швидше за все, вважає він, пошкоджені потужності не вдасться відновити повністю навіть до початку наступного опалювального сезону. При цьому найгірша ситуація – у вугільній генерації.
“Я не бачу, яким чином, за рахунок чого і навіть в які терміни будуть відновлюватися вугільні енергоблоки”, – сказав Харченко.

Він нагадав, що зараз в аварійному ремонті перебуває атомний енергоблок, який працював на зниженій потужності під час опалювального сезону і строки повернення якого в енергосистему невідомі. Експерт наголосив, що це ускладнює ситуацію після обстрілів.
“Зараз нам пощастило, що ми у весняному нижньому піку споживання, й одночасно вся гідроенергетика, яка може працювати, працює на повну потужність. Влітку ситуація зміниться”, – сказав він.

За оцінкою Харченка, зараз навіть з урахуванням максимального імпорту в літні місяці важко передбачити, який дефіцит може виникнути в енергосистемі. Тому він рекомендує українцям підготуватися до можливих обмежень енергопостачання.
Водночас підготовка до наступного опалювального сезону потребуватиме екстрених заходів.

Читати далі

Нічна атака РФ: обстріляли об’єкти “Нафтогазу”

Під час масованого удару РФ уночі 29 березня обстріляли об'єкти “Групи Нафтогаз”. Обійшлося без серйозних пошкоджень.
Про це йдеться в повідомленні компанії.
Зазначається, що ніхто зі співробітників не постраждав, ситуація під контролем.
“Група Нафтогаз продовжує виконувати свої зобов’язання перед всіма клієнтами і працювати заради енергетичної безпеки держави”, – заявив очільник “Нафтогазу” Олексій Чернишов.

Нагадаємо, 29 березня Росія завдала масованого удару по Україні, під ударом опинилися енергетичні об'єкти.

Читати далі

Вартість нафти у першому кварталі зросла на понад 10%

Ціни на нафту Brent і WTI завершили березень і І квартал 2024 року впевненим зростанням.
Торги обома марками у п'ятницю не проводяться, оскільки біржі закрито у зв'язку зі Страсною п'ятницею.
У березні Brent здорожчала на 4,6%, WTI – на 6,3%. У І кварталі ціни зросли на 13,6% і 16,1%, згідно з даними Dow Jones Market. ‌​‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌​ ‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
Вартість травневих ф'ючерсів на сорт Brent на лондонській біржі ICE Futures на закриття ринку в четвер збільшилася на $1,39 (1,6%), до $87,48 за барель.
Ф'ючерси на нафту WTI на травень на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) здорожчали на $1,82 (2,2%), до $83,17 за барель.

Читати далі

Відключення електрики у двох областях, але обмеження можуть розширити – “Укренерго”

Відключення електрики 29 березня діють у Харківській області, а також двох Криворізькому районі. Водночас ввечері можливі нові відключення.
Про це повідомили в “Укренерго”.
У Криворізькому районі на Дніпропетровщині обмеження запровадили вночі після ударів РФ.
“Надвечір, при зростанні споживання, можливо застосування заходів обмеження споживання в інших областях східного та дніпровського регіонів”, – йдеться в повідомленні.

На Харківщині обмеження ввели зранку через зростання споживання.
Наразі, згідно з графіками погодинних відключень обленерго, знеструмлено близько 200 тисяч споживачів.
Попри нічний масований удар РФ, енергосистема працює збалансовано. Дефіцит електроенергії не прогнозується.

Читати далі

Нацбанк хоче долучити Mastercard до кешбеку “Купуй українське”

Національний банк України сподівається на технічну підтримку при реалізації програми кешбеку за купівлю українських товарів. Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний.
За його інформацію, під час зустрічі з представниками Mastercard “обговорили впровадження програми українського кешбеку “Купуй українське”.
Крім того, обговорювалися і інші теми.
“Сподіваємося на поглиблення співпраці з Mastercard за цими напрямками і будемо вдячні за технічну підтримку”, – написав Пишний.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський на презентації платформи “Зроблено в Україні” 26 лютого заявив, що українці зможуть отримати компенсацію частини оплати за товари та послуги, вироблені в країні. За його словами, відповідне доручення уряду, наразі цю програму розробляють, і вона повинна запрацювати вже цьогоріч.
Mastercard
Mastercard – це міжнародна платіжна система, яка здійснює обслуговування фінансових та платіжних транзакцій через банківські картки, які відповідають її стандартам. Організація Mastercard Worldwide не видає картки напряму споживачам, але надає ліцензії банкам і фінансовим установам для випуску карток Mastercard та обслуговування платежів через цю систему.
Картки Mastercard можуть бути дебетовими, кредитними або попередньо сплаченими. Вони приймаються для оплати товарів і послуг у торгових точках та в Інтернеті у більш ніж 210 країнах світу. Картки Mastercard також можуть бути використані для зняття готівки в банкоматах та для здійснення різних фінансових операцій, таких як перекази коштів та оплата рахунків.
Mastercard є однією з найбільших платіжних систем у світі, разом з Visa. Вона має свої власні правила та стандарти безпеки для забезпечення захисту особистої інформації та безпеки платежів для користувачів карток Mastercard.

Читати далі